Vědci v Ostravě zkoumají, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví

15. ledna  2010 v 16:06  
Pohled na areál společnosti ArcelorMittal Ostrava - Foto: F. Tichý

Pohled na areál společnosti ArcelorMittal OstravaFoto: F. Tichý

Jak ovlivňuje zdraví lidí znečištěné ovzduší - to zjišťuje ojedinělý výzkum Akademie věd v Ostravě. Vytipovaní dobrovolníci nosí speciální monitorovací zařízení, které měří, jaké škodliviny dýchají.

Do výzkumu se zapojilo asi 30 dospělých obyvatel z ostravských Radvanic a Bartovic. Právě tam totiž sídlí největší znečišťovatel - hutní gigant ArcelorMittal Ostrava. 

"Budou nosit dva dny monitor, který bude odebírat prachové částice z oblasti dýchací zóny a jeden den budou nosit sondu, která bude absorbovat těkavé látky ze vzduchu. Poté jim ještě bude odebrána krev a moč," vysvětlila vědkyně Anna Pastorková. 

 

Vědci Akademie věd v Ostravě zkoumají, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví lidí. Reportáž Odpoledního Radiožurnálu připravila Silvie Mikulcová.

Vložit na svůj web

"Monitor se skládá ze dvou částí, které jsou spojené hadičkou. Jedna část je pumpička a druhá je hlavice, ve které je ukrytý filtr na zachytávání žádaných částic. Ten se pak posílá na rozbor," přiblížila Olga Štveráková z Akademie věd. 

"Mám tři malé děti a chtěli bychom tím pomoct, zatím aspoň tatínkové, aby byly výsledky, které by se mohly použít k nějakém tlaku na státní úřady, aby se aspoň trošičku zlepšilo ovzduší, které tady máme," uvedl jeden z dobrovolníků, Ladislav Olšar. 

Podobně se do výzkumu zapojili například krajští úředníci a městští strážnici v Karviné a Havířově. Jejich kolegové z Ostravy přístroje nenosily a ani nebudou. Nepřeje si to vedení města. 

Vědci už mají i první výsledky - například ze studie zaměřené na děti. Právě z Radvanic a Bartovic. Podle vedoucího výzkumu Radima Šráma se potvrzuje, že trpí mnohem více třeba astmatem. 

Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
SYNOT liga: Plzeň - Ostrava - Foto: Michal Jindra

SYNOT liga: Plzeň - Ostrava

Poslouchejte v přímém přenosu!

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  D8, mezi km 9 a -2.2, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, práce na zpevněné krajnici, Od 30.04.2016 08:00 Do 30.04.2016 16:00, , sečení krajnice, sestava se pohybuje, zdroj: ŘSD
  D8, mezi km 35 a 44, ve směru Drážďany, práce údržby, práce na zpevněné krajnici, Od 30.04.2016 08:00 Do 30.04.2016 15:00, , úklid vozovky, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace