Zprávy → Regiony19. října  2016 v 11:00  

Veleba se musí omluvit vědcům za slova o výzkumu Šumavy a penězích, potvrdil odvolací soud

Senátor Jan Veleba se musí omluvit vědcům, potvrdil odvolací soud v Brně (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Senátor Jan Veleba se musí omluvit vědcům, potvrdil odvolací soud v Brně (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Senátor Jan Veleba ze Strany práv občanů se musí omluvit vědcům za své tvrzení o motivaci k výzkumu Šumavy. Rozhodl tak ve středu odvolací Krajský soud v Brně. Veleba také musí stáhnout část textu článku na webu Parlamentní listy. Soud v těchto bodech potvrdil únorový rozsudek žďárského okresního soudu, proti kterému se Veleba odvolal. Senátor musí zaplatit i náklady řízení. Veleba se vyhlášení rozsudku nezúčastnil.

Žalobu na ochranu osobnosti podali na senátora Strany práv občanů Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková. 

Vědci poukazovali na to, že Jan Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců tam jsou „peníze, docentury a profesury". 

„Senátor nás chtěl nepravdivými tvrzeními diskvalifikovat z diskuse o Šumavě,“ vysvětlil už dříve Kindlmann. 

„Článek jsem napsal proto, že jsem přesvědčen o tom, že jsou veliké veřejné peníze a nejsou dostatečně kontrolované. Na základě toho jsem se tímto způsobem vyjadřoval,“ poznamenal před časem Veleba. 

Spor o ochranu přírody 

V pozadí kauzy je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v Národním parku Šumava. Pro vědce nebyl prvostupňový žďárský soud první záležitostí, kterou řeší soudní cestou. Loni už justice rozhodovala spor mezi vědcem z Univerzity Karlovy Pavlem Kindlmannem a senátorem Tomášem Jirsou z ODS. 

Jirsa žaloval Kindlmanna kvůli tomu, že jej v novinovém rozhovoru označil za autora senátního návrhu zákona o Šumavě. Kindlmann v interview uvedl, že zákon byl šitý na míru developerům a spekulantům s pozemky. Spor v říjnu skončil u českokrumlovského soudu smírem obou stran. 

Ještě předtím Kindlmann a jeho kolegové vedli spor s českobudějovickou lékařkou Jitkou Markovou. Na svém blogu kritizovala granty na výzkum Šumavy jako nákladné, podle ní právě Kindlmann byl jedním z vědců, kteří tyto peníze čerpali. 

Badatelé žádali od Markové omluvu. Okresní a následně i krajský soud však rozhodl, že se lékařka za svá slova omlouvat nemusí. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace