Zprávy → Regiony23. září  2016 v 15:00  

Veterinární správa zajistila v nelegálním skladě v tržnici Sapa 35 tun potravin

Zabavené potraviny v nelegálním skladě v Sapa - Foto:  Státní veterinární správa ČR

Zabavené potraviny v nelegálním skladě v SapaFoto:  Státní veterinární správa ČR

Veterináři při společné kontrole s policií v areálu pražské tržnice Sapa odhalili nelegální sklad, ve kterém se skrývalo přes 35 tun zmrazeného drůbežího masa, ryb a plodů moře. Provozovateli za nepovolené skladování živočišných produktů hrozí až milionová pokuta. Veterináři už letos Sapu kontrolovali osmkrát a udělili pokuty za skoro 200 tisíc korun.

„V některých případech správní řízení nejsou dosud uzavřena, dá se tedy předpokládat, že výsledná částka ještě vzroste,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. 

V aktuálním případu veterináři prokázali, že zmrazené maso z neschváleného provozu bylo distribuováno do stravovacích zařízení. „Živočišné produkty z neschváleného zařízení představují potenciální riziko pro jejich spotřebitele,“ upozornil Pejchal. 

U neschváleného skladu není zaručené dodržování platné legislativy, například ohledně správné hygienické praxe nebo požadavků na personál z hlediska odbornosti či zdravotního stavu. 

Sapu proti minulosti letos veterináři kontrolují častěji, i na základě podnětů od policie. Od července jde o druhý neschválený sklad v Sapě, v Praze veterináři objevili celkem čtyři. Během léta zakázali uvádět do oběhu celkem 53 tun živočišných produktů. „Ve všech případech byli provozovateli skladů cizinci,“ dodal mluvčí. 

Tržnice nemá problém pouze se skladováním. Například v červnu veterináři zadrželi zásilku 170 kilogramů masa, vnitřností, krve a masných výrobků, která do Sapy směřovala. Produkty zapáchaly a jevily smyslové změny. Přepravce nedodržel povolenou teplotu masa a navíc neměl žádné doklady o původu masa. Na své náklady jej musel přepravce nechat zlikvidovat. 

Veterináři také letos opakovaně informovali o případu podnikatele ze středočeské obce Vestec, který za nevhodných podmínek skladoval a dopravoval do provozoven v tržnici živočišné produkty. 

Zabavené potraviny v nelegálním skladě v tržnici Sapa - Foto:  Státní veterinární správa ČR

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace