Zprávy → Regiony19. srpna  2016 v 07:13  

Vinařem roku se na Žofíně stalo Zámecké vinařství Bzenec. Porota se shodla jednohlasně

Ve 14. ročníku soutěže Vinař roku zvítězilo Zámecké vinařství Bzenec (na snímku z roku 2015 je technolog Vojtěch Vít ve sklepích zámeckého vinařství) - Foto:  ČTK

Ve 14. ročníku soutěže Vinař roku zvítězilo Zámecké vinařství Bzenec (na snímku z roku 2015 je technolog Vojtěch Vít ve sklepích zámeckého vinařství)Foto:  ČTK

Nejlepším tuzemským vinařem roku 2016 je Zámecké vinařství Bzenec. Vítěze vybrala v pražském Paláci Žofín mezinárodní porota složená z nejvýznamnějších degustátorů světa. Do čtrnáctého ročníku soutěže se přihlásili vinaři s více než šesti sty vzorky vín. To je o sto vzorků víc než loni.

„Jsme překvapeni. A mile překvapeni,“ popisuje dojmy majitel vítězného vinařství Jiří Kaprálek. Jejich vína dostala v minulosti již několik cen, včetně těch zahraničních. 

Titulu Vinař roku 2016 si ale Kaprálek prý obzvlášť váží: „Je to něco, co může u veřejnosti vstoupit do povědomí. Bude si spojovat naše vinařství a naší značku s kvalitou vína. A ta je vysoká." 

 

Vítěze soutěže Vinař roku vybrala porota v pražském Paláci Žofín. Byl u toho Tomáš Bystrý

Vložit na svůj web

Podle porotkyně a zároveň jediné české držitelky titulu Master of Wine Lenky Sedláčkové se porota na vítězi shodla jednohlasně: 

„Hodnocení probíhá tak, že nevíme, co hodnotíme. Nemáme žádné jiné informace kromě ročníku. Toto víno nemohlo být nic jiného než ryzlink. Bylo to tak hrozně typické a minerální, že to bylo úžasné.“ 

Češi ročně průměrně vypijí 20 litrů vína na osobu, což je více, než kolik tuzemští vinaři vyprodukují. Většina vín se tak musí dovážet ze zahraničí. 

Podle degustátora a organizátora soutěže Vinař roku Petra Marka mají tuzemští vinaři mnohem obtížnější podmínky než ti ze západní Evropy. 

„Díky tomu, že vinaři od války častokrát o své vinice přišli, a pak se k nim navraceli až po restitucích, nebo si je museli znovu kupovat a investovat do nich značné prostředky, tak ta vinařská tradice byla silně přerušena. Dnes se zejména malí a střední vinaři snaží tuto chybu napravovat,“ uvedl Marek. 

I přesto si malí a střední vinaři žádné ocenění neodnesli. Druhé místo v soutěži Vinař roku obsadilo Vinařství Volařík Mikulov, třetí si odnesly Vinné sklepy Valtice. Do finálové osmičky se ovšem dvě rodinná vinařství dostala. 

Autor:  Tomáš Bystrý  (tby)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace