Zprávy → Regiony17. ledna  2016 v 09:55  

Volby v Polné na Šumavě vyhrálo místní sdružení nezávislých kandidátů

Obyvatelé Polné na Šumavě šli v sobotu poprvé k volbám (ilustrační foto) - Foto: Monika Tomášková

Obyvatelé Polné na Šumavě šli v sobotu poprvé k volbám (ilustrační foto)Foto: Monika Tomášková

Premiérové volby v Polné na Šumavě na Českokrumlovsku vyhrálo místní sdružení nezávislých kandidátů. V sedmičlenném zastupitelstvu obsadí šest křesel. Zbylý mandát pak připadne sdružení Přípravný výbor obce Polná. Voleb se zúčastnilo téměř 74 procent voličů. Polná na Šumavě se stala novou obcí 1. ledna po zmenšení vojenského újezdu v Boleticích.

Sdružení nezávislých kandidátů získalo více než 80 procent hlasů. Zbytek voličů preferoval Přípravný výbor obce Polná. O hlasy veřejnosti usilovaly jen tyto dva subjekty. K urnám přišlo 108 ze 146 registrovaných voličů. 

 

Zastupitelstvo Polné na Šumavě bude muset vyřešit desítky smluv a mimo jiné i to, kdo tam bude provozovat zkrachovalou samoobsluhu. U voleb natáčel Martin Pokorný

Vložit na svůj web

Vojenský újezd Boletice je od 1. ledna přibližně o čtvrtinu menší. Armáda opustila jeho jižní část, výcvikový prostor se rozkládá na 16559 hektarech místo původních 21953 hektarů. Újezd tak opustilo i 330 lidí, kteří žili v místních osadách vojenského újezdu. 

K Polné na Šumavě patří místní část Květušín. Další lidé žijí v Boleticích, které přešly pod správu Kájova a Třebovice s Křišťanovem se stanou součástí obce Ktiš. Rozhodli o tom obyvatelé osad v referendu, které se konalo před čtyřmi lety. 

Zastupitelé v Polné získali dvouletý mandát, který se od roku 2018 se změní na čtyřletý a volby se v Polné budou konat ve stejných termínech jako v jiných obcích v Česku. 

Újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Ve své původní rozloze sahal od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy. O jeho zmenšení rozhodlo ministerstvo obrany před pěti lety.

Armáda na Polnou převedla například byty, v nichž obyvatelé žijí. Následně bude záležet na novém zastupitelstvu, zda je postupně lidem rozprodá, nebo si je ponechá a bude je pronajímat. 

Tranzitní komunikace v Polné nepatří Jihočeskému kraji, jak tomu bývá v jiných obcích. Vozovku bude spravovat armáda a vojenské lesy. 

Čtěte také: Nově zřízené obce na Libavé povedou nezávislí kandidáti, účast ve volbách byla vysoká

Čtěte také: Zájem o volby v nově vzniklých obcích v Hradišti na Karlovarsku byl velký

Nové obce na území bývalých vojenských újezdů - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace