Záchranku lidé často využívají jako 'taxi'. Blokují tak výjezdy k vážným případům

Lidé ve Středočeském kraji stále více využívají záchrannou službu, aby se dostali i s menším zdravotním problémem rychle do nemocnice. Záchranné službě tak stále rostou počty výjezdů. Loni sanitky převezly do nemocnice 109 tisíc pacientů, což je o 5 tisíc více než v předchozím roce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ambulance

Ambulance | Foto: Tomáš Adamec

„Z deseti výjezdů jsou pouze dva pro nás. V drtivé většině jezdíme k banalitám, například že si někdo vyvrkne kotník, rodina ho neveze a zavolají si sanitku,“ říká ředitel záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Loni sanitky ve středních Čechách převezly do nemocnic o 5 tisíc více pacientů než v roce před tím. Proč je tomu tak, zjišťovala Věra Hájková

Stává se ale i to, že se některým pacientům nechce čekat v ambulancích, a tak si raději zavolají sanitku. „Pacient čeká v čekárně nemocnice, už se mu čekat nechce, tak vyjde 100 metrů před nemocnici a zavolá si záchranku,“ potvrzuje primář záchranné služby v Benešově Michal Gozon.

Že je to poměrně častý problém, dokládají i slova mluvčího benešovské nemocnice Petra Ballka: „Stává se to. A pacienti, kteří třeba i s vážnějším problémem sedí v ordinaci, jdou později, protože záchranná služba má přednost.“

Lékař Michal Gozon vidí problém i v tom, že se kvůli banálním výjezdům mohou prodloužit časy i vážných případů. „Stává se, že naše výjezdová skupina je u nějakého případu, ke kterému by ani nemusela. A v oblasti se stane nějaký jiný případ, třeba i závažnější, operační středisko tak potom vyšle posádky ze vzdálenějších výjezdových stanovišť.“

Dnes je mimo jiné také Evropský den tísňové linky 112. Záchranáři ale doporučují na ni volat hlavně v případě, kdy je potřeba, aby přijeli hasiči nebo policie. „Doporučujeme, pokud se jedná o izolovanou poruchu zdraví, kde potřebují zdravotnické nebo lékařské ošetření, volat na linku 155. Kde bude potřeba součinnost hasičů a policie, tak tam je určitě vhodnější zavolat na linku 112,“ dodává Gozon.

ČRo, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme