Zprávy → Regiony5. srpna  2012 v 14:01  

Zhruba stovka lidí dál zůstává ve zničených domech ostravského ghetta

Ve vytlučených oknech jsou dětské obrázky - Foto: Andrea Čánová

Ve vytlučených oknech jsou dětské obrázkyFoto: Andrea Čánová

Lhůta na vystěhování ostravského ghetta vypršela o půlnoci, nájemníci v domech ale zůstávají. Stavební úřad přitom lidem nařídil, aby domy v havarijním stavu opustili. Obyvatelé potvrzují, že v noci byl v lokalitě klid a nikdo se je ani přes vypršení ultimáta nepokoušel vystěhovat.

Nájemníkům ostravského ghetta vypršela o sobotní půlnoci lhůta pro vystěhování. Asi stovka jich ale zůstává i s dětmi dál na místě. Začali domy opravovat a uklízet, aby v pondělí úředníky přesvědčili o tom, že některé budovy jsou obyvatelné.  

Uprostřed ghetta si v noci udělala dobrovolná hlídka nájemníků táborák, který kolem osmé hodiny ranní dohoříval. Bdící nájemníci hlídali domy před zloději kovů. 

Ještě v noci přišel upozornit nájemníky na končící lhůtu pro vystěhování majitel domů Oldřich Roztočil, přesvědčit je ale nedokázal. Právě majitel budov má podle ostravského magistrátu vystěhování lidí zajistit. 

 

Situaci v ostravském ghettu Přednádraží sleduje redaktorku ČRo Andrea Čánová

Vložit na svůj web

„Zkuste si představit, že stojíte o půlnoci uprostřed desítek naštvaných nájemníků a máte je nějak donutit, aby domy opustili,“ řekl Oldřich Roztočil Českému rozhlasu na otázku, proč se nepokusil nájemníky při své půlnoční návštěvě vystěhovat, a dodal: 

„Chtěl bych vidět někoho, kdo v kruhu zhruba sto padesáti Romů je začne chytat za ruku a vyvádět.“ 

Nájemníci dnes ráno potvrdili, že byl v lokalitě v noci klid, nedělo se nic dramatického a nikdo se je nesnažil násilím vystěhovat. 

Změna oproti včerejšku je však patrná: domy zdobí barevné výkresy dětí s malůvkami domečků a nápisem ‚My se nedáme‘. 

Čtěte také: Situace v Přednádraží byla zanedbaná státem, říká zástupkyně ombudsmana

Stavební úřad už ale dal vědět, že pokud se lidé nevystěhují, podnikne další kroky. Jednou z variant je, že požádá soud, aby rozhodl o exekučním vystěhování. 

Oldřich Roztočil, majitel domu, se chystá zítra ráno na stavební úřad, kde má v úmyslu s úředníky probrat, zda se vytýkané závady nedají provizorně vyřešit. Podle jeho názoru však pokud úřad budovy považuje za životu nebezpečné, má stěhování zajistit sám. 

 

Dopoledne v Přednádraží shrnula v Dopoledním Radiožurnálu redaktorka ČRo Andrea Čánová

Vložit na svůj web

Majitel nemovitosti také Českému rozhlasu potvrdil, že je v úzkém kontaktu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou. 

Úředníci se na místo chystají až v pondělí dopoledne. Mluvčí radnice Jana Pondělíčková to potvrdila a zdůrazdnila, že pro ně je partnerem majitel domu, který měl podle radnice například zatlouct dveře a okna, aby se dovnitř nikdo nedostal. 

Lidé z ghetta se do nabízených ubytoven vystěhovat nechtějí. Jednak se za tento typ ubytování platí více peněz, a pak by jim tam podle jejich slov chyběl dostatek prostoru, který v Přednádraží mají. Představa malých, stísněných pokojů v ubytovnách či společné kuchyně na pořadník je pro nájemníky dosti děsivá. 

„Jsme šestičlenná rodina, to je pro mě moc na té ubytovně tolik platit,“ stěžuje si dvaapadesátiletý Miloslav Kaleja. 

Autor:  Andrea Čánová,  MaD
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace