Američtí plavci nesmějí odletět z Brazílie. Přepadením údajně maskovali potyčku u pumpy

Plavci Jack Conger a Gunnar Bentz (oba vlevo) vypovídali na policejní stanici v Riu de Janeiru - Foto:  Reuters

Plavci Jack Conger a Gunnar Bentz (oba vlevo) vypovídali na policejní stanici v Riu de JaneiruFoto:  Reuters

Tři američtí plavci nesmějí opustit Brazílii. Důvodem je jejich výpověď o údajném přepadení. Policie v Riu de Janeiru olympioniky podezřívá, že si loupež vymysleli. Chtěli tak údajně zamaskovat potyčku u pumpy, kde poškodili vybavení. V médiích se objevilo už druhé video, které verzi Američanů o ozbrojeném přepadení zpochybňuje. Sportovci by tak v Brazílii mohli čelit obvinění z křivé výpovědi.

Záznam z bezpečnostní kamery, který ve čtvrtek zveřejnila brazilská policie, zachycuje podezřelé chování plavců na benzince při jejich návratu z oslavy krátce po 6. hodině ráno minulou neděli. 

Čtveřice plavců na videu vchází do uličky. Nato se začnou sbíhat zaměstnanci pumpy a zjišťují, co se děje. Olympionici pak chtějí narychlo odjet, ochranka je ale zastaví a donutí sednout na zem. Podle médií po nich měla požadovat náhradu rozbitých dveří od toalety. 

Američtí reprezentanti původně do protokolu uvedli, že je na cestě do olympijské vesnice zastavili policisté v civilním autě a se zbraněmi v rukou je obrali o cennosti. 

Brazilská policie ale poukazuje na zásadní nesrovnalosti v dalších svědectvích. Odkazuje také na nahrávku z bezpečnostních kamer v olympijské vesnici. Na ní všichni při návratu u bezpečnostních rámů vyndávají z kapes cennosti. 

Dveře na toalety, které měli američtí plavci poškodit - Foto:  Reuters

Americký olympijský výbor nejdřív plavce hájil, následně se ale za jejich chování omluvil. 

„Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA,“ řekl šéf americké výpravy Scott Blackmun. Tým uznal, že se jeho členové dopustili vandalismu a lhali. 

Čtěte také: Oloupené americké plavce zadrželi na letišti. Policie je podezírá z křivého svědectví

Plavce Gunnara Bentze a Jacka Congera policie zadržela v noci před odletem do USA. Ze země nesmí odjet ani Jimmy Feigen, jeho přesné místo pobytu ale americký olympijský výbor tají. 

Do kauzy je zapletený i držitel 12 olympijských medailí Ryan Lochte. I jemu zakázal soudce odjezd ze země, Lochte ale odletěl už v pondělí. 

Za falešné obvinění hrozí v Brazílii trest od pokuty až po půlroční vězení. 

Reportér si natáčí benzínovou pumpu, kde mělo dojít k incidentu mezi olympioniky a zaměstnanci - Foto:  Reuters

Autor:  David Koubek  (dkk), Kristina Roháčková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace