Brazilská fotbalová hvězda Neymar možná přijde o kapitánskou pásku

Miláček brazilského národa Neymar - Foto:  Reuters

Miláček brazilského národa NeymarFoto:  Reuters

Brazilští fotbalisti dnes hrají na olympijských hrách poslední zápas ve skupině. V Salvadoru nastoupí proti Dánsku. Pokud chtějí dál, musí vyhrát. Co se stane, když to nedokážou, je jasné. Jednak jim opět unikne olympijské zlato, které ještě nikdy nezískali. To druhé by bylo asi ještě horší. Budou mít obrovskou ostudu a domácí fandové jim to nezapomenou.

Když se Brazilců zeptáte, na jaký sport se těší, jaký znají, jaký chtějí sledovat na olympijských hrách, vždy se vám dostane stejné odpovědi: fotbal. 

 

Brazilci zatím nejsou s výkonem svých fotbalistů spokojeni. Natáčel o tom jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Vložit na svůj web

Zároveň ale dodávají, že to, co zatím brazilští fotbalisté na olympijských hrách v Riu předvádějí, je příšerné. 

Poté, co kanárci vypadli ze základní skupiny letošního mistrovství Amerik, má reprezentace nového hlavního trenéra. Jenomže jeho dohled nad koučem olympioniků příliš nepomohl. 

Nad tím, proč mají brazilští fotbalisté takové problémy, přemýšlí dánský sportovec a autor knihy Sport a emoce Mads Vibe-Hastrup: 

„Mají to těžké. Je na ně obrovský tlak. Možná to je tím, že jsou příliš zaměření na výsledek. Měli by se zamyslet nad tím, jestli jsou schopni sebekontroly a jestli umějí v týmu podporovat jeden druhého, nebo jestli jediné, na co myslí, je vítězství. V první řadě by měli být spokojení s výkonem týmu.“ 

Jestli tento přístup a nervozita dnes Brazilcům přitíží proti Dánsku, je zatím otázka. Jisté už ale - aspoň podle brazilských novinářů - je, že Neymar přijde o kapitánskou pásku i pro „velkou“ reprezentaci. Kritici mají vůči největší domácí hvězdě a protagonistovi řady reklam výhrady. Třeba to, že po bezbrankové remíze s Irákem, už druhému 0:0 v řadě, nasadil sluchátka a nechal po zápase mluvit mladší. 

Radost zatím Brazilcům dělají alespoň fotbalistky. Jeden malý fanda fotbalu dokonce na svém žlutém dresu zeleným fixem přeškrtal nápis Neymar a dopsal jméno nového favorita, útočnice Marty. 

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace