K olympiádě patří i dobrovolníci. Poznávacím znamením je výstřední barevné oblečení

K olympiádě neodmyslitelně patří také dobrovolníci - Foto:  Reuters

K olympiádě neodmyslitelně patří také dobrovolníciFoto:  Reuters

Bez dobrovolníků by se žádná olympiáda neobešla. První jihoamerické hry také přilákaly spoustu lidí všech národností, ženy i muže, mladé i staré. Poznají se jednoduše: mají na sobě to nejbarevnější oblečení ze všech a radost, se kterou dělají svou práci, rozdávají všem ostatním.

Skoro prázdný vagon olympijského metra, naproti mně sedí muž s šedými vlasy, žlutou olympijskou kšiltovkou a obřím kufrem. 

Carlu Schererovi je 73 let a jede na první olympijské hry. Jeho snem prý bylo vidět první hry v Jižní Americe. 

 

S olympiádou se kromě špičkových sportovců neodmyslitelně pojí i dobrovolníci. S několika z nich natáčel přímo v Riu zpravodaj David Koubek

Vložit na svůj web

Švýcar z Bernu rozumí skvěle portugalsky a mluví o něco méně výborně. Učil se prý jen kvůli olympijským hrám, výhradně z počítače a pouze rok a půl. 

Ptám se ještě raději německy, jestli jsme si dobře rozuměli, ale bude to opravu jeho první olympiáda. Dobrovolníka už nicméně dělal na mistrovství světa v hokeji i Evropy ve fotbale. 

Po dvaceti hodinách jízdy přijíždí poprvé v životě do Ria. Město zkrátka láká lidi z celého světa. Dobrovolníci si ale musí sami zaplatit cestu i ubytování. Není to levné ani pro Evropany, ani pro místní. I pro Brazilce je to ale neodolatelná příležitost. 

K olympiádě neodmyslitelně patří také dobrovolníci - Foto: David Koubek

Jako pro tři ženy, které potkávám pro změnu v autobuse. V papouškovských červeno-žlutých tričkách vypadají jako tři sestry a také se tak spolu baví, i když se ještě před chvilkou neznaly. Smějí se, vyprávějí a říkají, kde která bude pracovat. 

Raquel Alvinová se prý dlouho nemohla dočkat, až oblékne uniformu a pozná ostatní, celý svět. Jedna z nich je Belgičanka zamilovaná do Brazílie. S dobročinností má zkušenosti: každý rok jí tráví tři měsíce. Má vlastní sociální projekt a pomáhá ve vesnici chudých rybářů. 

Jeden z důvodů, proč má prý tuhle zemi ráda, je, že i když jsou třeba úplně nuzní, dovedou se Brazilci radovat ze života. Líbí se jí také, že se i úplně neznámí lidé dají okamžitě do přátelského hovoru. Je to podle ní příklad pro celý svět, zvlášť v této době.  

Brazilská dobrovolnice jen dodává, že už začali tohle umění světu rozdávat. 

K olympiádě neodmyslitelně patří také dobrovolníci - Foto: David Koubek

Autor:  David Koubek  (dkk)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace