Karneval s tukanem za dva obyčejné Tchaj-wany. V Riu se čile mění olympijské odznáčky

Sportovní odznaky se mění i v Riu (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Sportovní odznaky se mění i v Riu (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Je to disciplína, kterou dělá na olympijských hrách kde kdo. Nejde v ní o sílu, rychlost, ani techniku, ale především o trpělivost. Šampionem se může stát pouze ten, kdo vydrží od začátku až do konce olympijských her. Je to výměna a sbírání odznáčků. Probíhá přímo před olympijským areálem.

Janet Grissomová říká, že když je to odznak do její sbírky, tak je schopná za něj dát dva i tři. Sbírá hlavně maskoty. Tenhle konkrétně je podle ní hodně vzácný. Kombinace mediálního - kamery, sponzora, a zároveň je to maskot her, jak hraje golf, novou disciplínu. 

 

U výměny sportovních odznáčků přímo před olympijským areálem natáčel jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Vložit na svůj web

Hned putuje do batohu. Janet už má v pokoji stranou plnou tašku odznáčků. Přibydou k desítkám tisíc, které už má doma. 

Sbírat ji naučil jeden ruský sběratel v roce 2002 v jejím domovském Salt Lake City. Od té doby cestuje a teď to je její osmá štace. 

Miluje to, že vždy přijede do města, které se chce ukázat ve své nejlepší kondici, každý je podle ní skvěle naladěný. A pozná spoustu lidí, i když některé jen na okamžik, když zvednou dychtivé oči od uhrančivých knoflíčků a podívají se na sebe při stisku ruky, kterým se každá výměna stvrzuje. S některými si třeba ani nepromluví. 

Třeba s tímhle Tchajwancem, pro karnevalový odznáček s tukanem jedné americké stanice musel běžet sehnat ještě jeden navíc. Díval se na to Kanaďan a zachtělo se mu stejného. Své zboží vychválil tak, že směnil jedna ku jedné. 

Janet se na krku houpe lístek na stolní tenis, tam ale prý asi nepůjde. Zdá se, že zahájila sérii úspěšných výměn. Spoustu lístků si prý koupila jen proto, aby se dostala dovnitř olympijského areálu a tam mohla měnit. 

Janet má s sebou v Riu sestru. Dělá jí snídani, zjišťuje autobusy, stará se. Zkrátka realizační tým. Je vidět, že sbírání odznaků je hodně náročný sport. 

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace