Keňa díky Sumgongové slaví první olympijské zlato v maratonu. Nývltová Vrabcová doběhla 26.

Vytrvalkyně Jemima Sumgongová z Keni - Foto:  Reuters

Vytrvalkyně Jemima Sumgongová z KeniFoto:  Reuters

Vytrvalkyně Jemima Sumgongová z Keni se v Riu v čase 2:24:04 stala olympijskou vítězkou v maratonu. Keňanka do cíle doběhla s náskokem devíti sekund na stříbrnou Kirwaovou z Bahrajnu. Jediná česká zástupkyně Eva Vrabcová Nývltová absolvovala maraton v čase 2:33:51, který jí stačil na 26. místo.

Sumgongová tímto ukončila čekání vytrvalecké velmoci Keni na zisk zlata v olympijském maratonu. Jednatřicetiletá běžkyně se v závěru maratonu držela ve čtyřčlenné skupině, v níž nechyběly ani později stříbrná Kirwaová a bronzová Mare Dibabaová.  

V závěrečném kilometru však měla Sumgongová nejvíce sil, utrhla se od svých soupeřek a s přehledem proběhla cílem jako první.  

V poli 157 běžkyň se neztratila ani Eva Vrabcová Nývltová, která v minulosti třikrát startovala na zimních olympijských hrách. Při svém debutu na letní olympiádě se Vrabcová Nývltová držela po celý závod kolem 25.- 30. místa.  

Česká reprezentantka nakonec dosáhla času 2:33:51, který jí stačil na 26. místo. Za svým osobním maximem česká atletka zaostala o necelé čtyři minuty.  

Autor:  Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace