Moderní pětibojař Svoboda se po zranění vyhýbal ostrým tréninkům. Rio bude první test, říká

David Svoboda - Foto: Herbert Slavík

David SvobodaFoto: Herbert Slavík

Tvářím Olympijského roku Radiožurnálu se zatím na Hrách v Riu de Janeiru daří sbírat medaile. Získali je judista Lukáš Krpálek, rychlostní kanoista Josef Dostál a také tenistka Lucie Šafářová. V závěrečném týdnu by na ně mohli navázat i někteří další sportovci. Třeba olympijský šampion z Londýna, moderní pětibojař David Svoboda. V Riu už se ale prý necítí jako před čtyřmi lety.

„Jak se to zpívá v té písničce? Včera mi bylo málo, dneska je mi moc…,“ brouká si David Svoboda. To moc je teď jednatřicet, což není pro moderního pětibojaře žádný věk. 

Naopak – zkušenosti jsou v tomto sportu ohromnou výhodou. Jenže to platí, jen pokud je závodník zcela zdravý, a to on dlouho nebyl. Takže když reprezentanti na Dukle zkoušeli běhat po modelu brazilské trati se všemi zatáčkami a hupy, zlatý medailista z Londýna radši klusal opatrně po rovince. 

 

Modernímu pětibojaři Davidu Svobodovi prý v regeneraci pomůže i den volna

Vložit na svůj web

„Asi v posledních čtrnácti dnech jsem si mohl dovolit ostřejší tréninky, ale taky jsem to v zatáčkách radši moc nepokoušel. Teď to bude takový první test,“ vysvětluje Svoboda. 

Zase to prý ale není tak, že by se v přípravě šetřil, aby vůbec mohl v Riu závodit. Až na běžeckou část trénoval normálně. 

„Spíš jsem se vyhýbal zbytečným rizikům. Kdybych si před týdnem s nohou na tréninku v nějaké zatáčce hnul a pak tady kulhal, říkal bych si: Hergot! Proč jsem to dělal? Vždyť to za to nestálo, teď už bych to v tréninku stejně nedohnal,“ tvrdí moderní pětibojař. 

Pomůže mu den volna 

Svoboda tuší, že pokud má bojovat o přední příčky, nemůže v běhu spoléhat na velké výsledky. Na druhou stranu vítá den volna po fyzicky náročném šermování, což je jedna z novinek oproti předchozím olympijským hrám v Londýně. 

„Jak už jsem teď jeden z těch starších, uvítám den volna. Mé pojetí šermu je dost energeticky náročné, nohy jsou trochu odvařené a plavecký výkon i další disciplíny jsou tím trochu ovlivněné,“ domnívá se Svoboda. 

Ten si od toho slibuje, že bude moci v šermu bojovat od začátku do konce a pak bude mít čas na odpočinek a doplnění energie. 

Na Hrách bude šermovat ještě jednou – v sobotu v takzvaném bonusovém závodě. To je další z olympijských novinek, která má moderní pětiboj ještě víc přiblížit fanouškům, ale rozhodovat o konečném pořadí by tato atrakce neměla. 

„Je to spíš pro diváky. Nevím, jestli z toho ale mají nějakou radost. Já to považuji za zbytečnost,“ myslí si Svoboda, kterého čeká už třetí olympijský start. 

Autor:  Jaroslav Plašil  (jpa), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace