Noc v Riu: Phelps se rozloučil 23. zlatem. Američané jich mají už tisíc

Michael Phelps, 23násobný olympijský šampion - Foto:  Reuters

Michael Phelps, 23násobný olympijský šampionFoto:  Reuters

Na závěr plaveckého programu na olympijských hrách v Riu upevnil své postavení nejúspěšnějšího olympionika všech dob Američan Michael Phelps svou třiadvacátou zlatou medailí. Finále ženského sprintu opět vyhrála Jamajčanka, ale tentokrát ne Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, ale Elaine Thompsonová. Do finále tyčkařů prošli dva Češi, nedařilo se naopak Maslákovi na čtyřstovce. Semifinále tenisového mixu nezvládli Radek Štěpánek s Lucií Hradeckou.

Už před čtyřmi lety z Londýna odjížděl Michael Phelps jako olympijský rekordman. Konec kariéry si ale rozmyslel a vrátil se do Ria, kde získal dalších šest cenných kovů. Jednu stříbrnou medaili a pět zlatých. 

Zřejmě tím opravdu posledním olympijským vítězstvím byl triumf americké plavecké polohové štafety. Michael Phelps měl na starosti třetí motýlkářský úsek a pomohl vybudovat náskok před druhými Brity a třetími Australany. 

Už před Hrami se americký plavecký fenomén vyjádřil, že v Riu bude plavat své poslední závody. Jeho celková bilance z pěti olympijských her je 23 zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. 

Své kolegy napodobily v ženské polohové štafetě Kathleen Bakerová, Lilly Kingová, Dana Vollmerová a Simone Manuelová a i ony se zapsaly do historie. Získaly totiž tisící olympijské zlato pro USA. 

Naopak historicky první zlatou medaili slaví Portoriko díky tenistce Mónice Puigové. 34. hráčka světového žebříčku a přemožitelka Petry Kvitové ze semifinále zakončila svou cestu vítězstvím nad Němkou Angelique Kerberovou. 

Na vedlejším kurtu mezitím Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem prohráli své semifinále mixu a čeká je zápas o třetí místo. Bronzovou medaili získají buď oni, nebo indický pár Mirzaová, Boppana. 

Na atletickém oválu nezískala třetí zlatou medaili v řadě jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. Předběhla ji mladší kolegyně z tréninkové skupiny Elaine Thompsonová i Američanka Bowieová. 

Londýnské zlato naopak obhájil vytrvalec Mo Farah, který si 25 kol hlídal nástupy Etiopanů i Keňanů a nakonec rozhodl v cílové rovince. 

Do finále se dostali oba čeští tyčkaři. Jan Kudlička ani Michal Balner sice nepřekonali limit 575 centimetrů, na ten ale v kvalifikaci ani nedošlo a česká dvojice je mezi postupující dvanáctkou. Na čtyřstovce naopak navzdory nejlepšímu výkonu sezony neuspěl Pavel Maslák. 

Sedmibojařkám vládla teprve 21letá Belgičanka Nafissatou Thiamová, která porazila obhájkyni z Londýna Jessicu Ennisovou Hillovou. Češky skončily až ve třetí desítce konečného pořadí. 22. Eliška Klučinová o 119 bodů porazila Kateřinu Cachovou. 

Autor:  Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace