Olympijské hry jsou pro cyklisty svátkem. Účast bych neodmítl, říká König

Australští cyklisté v olympijské vesnici v Riu - Foto:  Reuters

Australští cyklisté v olympijské vesnici v RiuFoto:  Reuters

Zatímco někteří tenisté z různých důvodů na olympijské hry do Ria de Janeira necestují, v cyklistice platí opak. Někteří dokonce přesedlali na netradiční odvětví. V Brazílii se představí i český cyklista Leopold König, který si odmítnutí účasti pod pěti kruhy nedokáže představit.

Na olympijských tratích se představí například letošní vítězové Gira Ital Vincenzo Nibali a Tour Brit Chris Froome. Z jejich největších soupeřů nedorazili jen ti, které zastavily nemoc či zranění. 

Přitom podobně jako tenistům ani cyklistům start v Riu žádné body do žebříčku ani prémie za účast nepřinese. 

 

Podle českého cyklisty Zdeňka Štybara střídání disciplín může cyklistice všeobecně jen prospět

Vložit na svůj web

„Myslím si, že je hrozná škoda, jestli to takhle tenisti říkají. Nemají respekt vůči hrám, které jsou něčím nad naše odvětví a možná i nad sport jako takový. Neodvážil bych si říct, že to pro mě není důležitý nebo že za to nemám body či peníze. Přijde mi to povrchní. Nedokázal bych si představit, že bych odmítl olympiádu,“ říká König. 

Takový názor mezi silničními cyklisty nemá jen on. Dokládá to fakt, že do Brazílie přicestovali i dva špičkoví sprinteři – Froomův krajan Mark Cavendish, který vyhrál na letošní Tour čtyři etapy, a Slovák Peter Sagan se třemi vítěznými etapami. 

Náročný profil tratí jim nesedí, a tak chce britský cyklista uspět v dráhové cyklistice. Slovenský jezdec zase mezi bikery. Jeden ze čtveřice českých silničářů Zdeněk Štybar jejich rozhodnutí vítá i oceňuje. 

„Cyklistice to jenom prospívá. Že se někdo dokáže přeorientovat z jedné disciplíny na druhou, může motivovat i závodníky, kteří jsou před rozhodnutím, do jaké země a do jakého týmu jít. Když se někdo jednou rozhodne, není to na celou kariéru – pořád to lze změnit. Tohle jsou perfektní příklady,“ tvrdí Štybar. 

Cavendish a hlavně Sagan patří k nejpopulárnějším cyklistům světa. Ač budou soutěžit v jejich netradičních disciplínách, v Brazílii se o fanoušky rozhodně bát nemusejí. 

PTEJTE SE: David Koubek, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Brazílii, o olympijských hrách v Riu na vlastní kůži 

David Koubek - zvláštní zpravodaj z Ria - Foto:  Český rozhlas,  Wikipedia, Khalil Baalbaki

Autor:  Miroslav Augustin  (mia), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace