Olympionici se virem zika nezabývají. Všichni jsou vybaveni, říká šéflékař české výpravy

Na vir zika upozorňuje i oblečení pracovníků na hrách v Riu - Foto:  Reuters

Na vir zika upozorňuje i oblečení pracovníků na hrách v RiuFoto:  Reuters

Stále dokola se v souvislosti s olympijskými hrami v Riu de Janeiru omílají informace o viru zika. Strašák posledních měsíců vyděsil už několik sportovních hvězd, které se kvůli němu do Brazílie nevydaly. Naopak ti, kteří na olympiádu dorazili, dostali hned při vstupu do země repelenty, které mají komáry odehnat. Tohoto hmyzu ale prý není třeba v olympijské vesnici tolik, jak se očekávalo.

Komáři v Riu de Janeiru samozřejmě jsou. Virus zika hrozbou je, obrana nutná také je, ale jak říká šéflékař české olympijské výpravy Jiří Neumann, čeští sportovci ziku v dějišti her moc neřeší. 

„Neřeší, protože komáry jsme tady neviděli. Můžou to být jednotky kusů, abych nelhal, ale oni už vědí o opatřeních, která jsme jim dávali doma. Na všech pokojích mají elektronické odpařovače, z domova repelenty a tady dostali ještě další. V zásobě máme další repelenty a odpuzovače,“ tvrdí Neumann. 

 

Na pokojích jsou elektronické odpařovače a sportovci dostali i repelenty, prozradil redaktorovi Radiožurnálu Štěpánovi Pokornému v Riu šéflékař české výpravy Jiří Neumann

Vložit na svůj web

Od Českého olympijského výboru a organizátorů her v Brazílii toho dostali sportovci opravdu hodně. A někteří se ještě dovybavili samostatně, třeba jako šermíř Alexandr Choupenitch. 

„Rizika tam jsou, ale já osobně se je budu snažit minimalizovat. Mám náramek proti komárům i repelent,“ vysvětluje Choupenitch. 

Virus zika má podobné příznaky jako chřipka, což možná není zas tak hrozné. Následky už jsou ovšem o něčem jiném. Sportovci si ale musí dát pozor také na žloutenku, jak potvrzuje šéflékař české olympijské výpravy. 

„Očkování proti žloutence typu A i B standardně doporučujeme nejen kvůli Riu, ale na akcích jakéhokoli typu všude po světě. Sportovce obcházíme a děláme si statistiku, jak očkování proběhla. Máme tabulku, kterou si chceme doma vyhodnotit a podle ní postupovat pro další akce. Koneckonců 105 olympioniků je zajímavý reprezentativní vzorek,“ dodává doktor Neumann. 

PTEJTE SE: David Koubek, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Brazílii, o olympijských hrách v Riu na vlastní kůži 

David Koubek - zvláštní zpravodaj z Ria - Foto:  Český rozhlas,  Wikipedia, Khalil Baalbaki

Autor:  Štěpán Pokorný  (špo), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace