Pechanová obsadila v plaveckém maratonu 19. místo. Vítězství získala Van Rouwendaalová

Nizozemská dálková plavkyně Sharon van Rouwendaalová získala zlato na olympijských hrách v Riu de Janeiru v závodu na 10 km. Česká reprezentantka Jana Pechanová doplavala ve svém posledním závodě v kariéře dvacátá, ale po diskvalifikaci původně druhé Francouzky Aurelie Mullerové se posunula na konečnou 19. pozici.

Nová olympijská vítězka v dálkovém plavání - Nizozemka Van Rouwendaalová

Nová olympijská vítězka v dálkovém plavání - Nizozemka Van Rouwendaalová | Zdroj: Reuters

Dvaadvacetiletá Van Rouwendaalová, stříbrná medailistka z maratonu loňského mistrovství světa v Kazani, dosáhla na svou první olympijskou medaili časem 1:56:32,1 hodiny.

Druhá byla původně úřadující světová šampionka Mullerová, ale ta byla kvůli souboji s Italkou Rachele Bruniovou při dohmatu diskvalifikována. Druhá Bruniová ztratila na vítězku 17,4 sekundy a z bronzu se radovala domácí Brazilka Poliana Okimotová.

Pětatřicetiletá Pechanová se před dvěma roky vrátila do vody po mateřské pauze a dnes zakončila kariéru s časem 1:59:07,7. V roce 2008 v Pekingu byla na stejné trati osmá a o čtyři roky později v Londýně si o jedno místo pohoršila.

Na své první olympiádě v roce 2004 v Aténách startovala v bazénu na 800 m volný způsob a obsadila 19. místo.