Rusové se upínají ke sportovní arbitráži, záviset na ní bude i start Sáblíkové

O startu Martiny Sáblíkové se rozhodne do konce víkendu - Foto: Pavel Petr

O startu Martiny Sáblíkové se rozhodne do konce víkenduFoto: Pavel Petr

Mezinárodní olympijský výbor měl ještě vpředvečer zahájení 31. Letních olympijských her jasno - ruští sportovci, kteří v minulosti dopovali, v Riu závodit nebudou. Jenže samotní Rusové boj stále nevzdávají a začínají se obracet na Sportovní arbitrážní soud. Na jeho rozhodnutí čeká i Martina Sáblíková.

„Toto není nic jiného, než rozhodnutí založené na dodržování práva, na snaze o spravedlnost, pokud si někdo myslí, že zde byly nějaké politické tlaky, pak ignoruje prostá fakta,“ komentoval předseda MOV Thomas Bach čtvrteční rozhodnutí speciálně zřízené komise, která se rozhodla pustit z dopingovým skandálem sužované ruské výpravy do soutěží 271 sportovců. 

 

K tribunálu CAS upínají svě naděje Rusové i Martina Sáblíková

Vložit na svůj web

Jenže jednotlivé případy se nyní dostávají ke speciálnímu panelu Sportovního arbitrážního soudu a ten už tak například rozhodl o tom, že po odpykaných dopingových trestech nemůže za stejnou chybu nikdo trestat dvakrát.  

O medaile by tak měla bojovat jak plavecká hříšnice Julie Jefimovová, tak veslaři Karabelščikovová s Podšivalovem. 

„Jako MOV respektujeme každé rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu a budeme se jím řídit. Někdy jsme za to rádi, jindy neradi, vždy ale platí, že jde o nejvyšší právní instanci ve sportu a nikdo nemůže pochybovat o našem respektu k jejím rozhodnutím,“ ubezpečuje Thomas Bach o loajálním postoji. 

CAS už v roce 2011 označil za protiprávní tzv. „Ósacké pravidlo" MOV, které zakazovalo start sportovcům, kteří už si odpykali dopingový trest. 

Čtěte také: Nepřípustný dvojí postih. Arbitráž uznala odvolání ruských veslařů a plavkyně Jefimovové

Podle Rusů by se tak nyní mohlo na start olympijských klání vrátit hned několik dalších sportovců, včetně cyklistky Zabelinské, po jejímž vyloučení z časovky se mluvilo vážně o tom, že by toto volné místo mohla dostat Češka Martina Sáblíková. 

„Vím, kdo by měl startovat, ale teď nesleduju soupeřky. Hlavou se mi honí úplně jiné věci,“ ubezpečuje Martina Sáblíková o tom, že se snaží zachovat chladnou hlavu a nechat věci hlavně na právníkovi Janu Šťovíčkovi. 

Právník chce v sobotu podat žalobu právě ke zvláštnímu panelu Sportovního arbitrážního soudu, který by v Riu následně o osudu Sáblíkové rozhodl do 24 hodin. Jinou otázkou pak je, zda v tomto směru nyní nejvyšší sportovní instance bude i k trojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení tak vstřícná jako v případě ruských dopingových hříšníků. 

Autor:  Michal Jurman  (mij), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace