Věřila jsem, že to cinkne i s tím ťukem, raduje se Prskavcova přítelkyně z bronzové medaile

Fanoušků měl Jiří Prskavec v Riu opravdu hodně, v čele se svou rodinou - Foto: David Koubek

Fanoušků měl Jiří Prskavec v Riu opravdu hodně, v čele se svou rodinouFoto: David Koubek

První olympijskou medaili z Ria de Janeira vybojoval pro Česko Jiří Prskavec. Pro bronzového kajakáře je podpora rodiny i pro výkon důležitá. Do rodinného zázemí prvního českého medailisty v Riu pronikl zpravodaj David Koubek a zaznamenal, jak finálový závod prožívají jeho nejbližší.

Rodinný fanklub Jiřího Prskavce v dějišti olympijských her je opravdu početný – je tu samozřejmě otec, který úspěšného kajakáře trénuje, také maminka, přítelkyně, babička a další příbuzní. V roli vedoucího fanklubu se prý po dnech střídají. 

Maminka Marcela Prskavcová, která sama kdysi závodila na kajaku, sledovala největší závod synovy kariéry z třetí řady na tribuně, jako by nadhledem chtěla potlačit nervozitu. Zbytek rodiny pak co nejblíž – v první řadě.  

 

Jak bronzový olympijský závod Jiřího Prskavce prožíval jeho rodinný fanklub, zaznamenal v Riu zpravodaj ČRo David Koubek

Vložit na svůj web

„Teď potřebuje to olympijské štěstí,“ říká za celou rodinu babička a dodává: "Atmosféra je úžasná, příjemní lidé. Moc si to užívám.“ 

Už semifinále bylo napínavé, teď před finále se přešlapuje, možná kvůli sambě, kterou pouštěli o přestávce, nebo z nervozity, anebo jenom kvůli zahřívání. Studený vítr připomíná, že v Riu je zimní období. 

V dalekém Riu měl Jiří Prskavec spoustu fanoušků - Foto: David Koubek

Jiří Prskavec vyjíždí na finálovou jízdu jako předposlední. Když je na mezičase první, tribuna se otřásá. Lehké utichnutí, to je dotek branky, ale fandí se až do cíle.  

"Jířa" dojíždí na třetím místě a zbývá jeden jezdec. Slovákovi na trati vodácky-sportovně všichni tleskají, ale asi si tajně přejí, aby zpomalil. 

Přítelkyně a maminka Jiřího Prskavce při čekání na dekoraci - Foto: David Koubek

Napětí bylo obrovské a nakonec světelná tabule nemučila ani moc dlouho a potvrdila bronz pro Jiřího Prskavce. „Škoda šťouchu,“ zněl stručný komentář maminky. Třetí zlato z velkého závodu by potěšilo i babičku. 

Největší napětí ale asi spadlo z přítelkyně Terezy. „Vyšlo to, já jsem tomu věřila od začátku. Já jsem věřila tomu, že to cinkne i s tím ťukem.“ 

Česká vlajka v Riu poprvé na stožáru - Foto: David Koubek

Autor:  David Koubek  (dkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace