Vzpěrač Orság byl ve dvojboji osmý, Gruzínec Talakhadze vyhrál světovým rekordem

Jiří Orság byl ve vzpěračském dvojboji osmý - Foto:  Reuters

Jiří Orság byl ve vzpěračském dvojboji osmýFoto:  Reuters

Český olympijský reprezentant ve vzpírání v kategorii nad 105 kilogramů Jiří Orság skončil v olympijském dvojboji osmý. Rodák ze Znojma dostal nad hlavu v trhu jen základní váhu 185 kilogramů, v nadhozu pak 240 kilogramů. V celkovém součtu tedy nazvedal 425 kilogramů. Zlatou medaili bral Gruzínec Laša Talakhadze, který měl nad hlavou 473 kilogramů a vytvořil tím nový světový rekord.

Orságovi při prvním pokusu v trhu na základní váze chvíli trval přechod do postoje, ale 185 kilogramů nakonec zdvihl nad hlavu. 

Na těžší zátěži už český reprezentant neuspěl – 190 kilogramů upustil, a když si navýšil na 191 kilogramů, aby ušetřil čas na přípravu, činka mu vyklouzla z rukou, když si ji nadhazoval nad pasem. Po trhu byl Orság ve dvojboji na průběžné čtrnácté pozici. 

V nadhozu Orság založil na 230 kilogramech. Následně si vzal činku s 240 kilogramy, kterou rovněž uzvedl. S 243 kilogramy, které by byly novým českým rekordem, už si neporadil. Ve dvojboji tak nazvedal dohromady 425 kilogramů a skončil osmý. 

Orság: Rio se dlouho opakovat nebude 

„Kotel byl prostě božský. Byl to strašný rachot a mě to nabudilo,“ pochvaloval si Orság nejprve pekelnou atmosféru na závěr vzpěračských soutěží. 

 

Íránský vzpěrač Salímí Kordásjábí, který po trhu vedl, si podle českého reprezentanta Jiřího Orsága až příliš věřil

Vložit na svůj web

V tu chvíli byl se 127 kilogramy nejhubenějším mužem jedné z nejdramatičtějších bitev tohoto sportu v historii. „Co bylo k vidění v Riu, to si myslím, že už dlouho k vidění nebude,“ řekl osmý nejlepší vzpěrač z Ria. 

V 27 letech už Orság viděl hodně. I jemu ale přecházel zrak nad tím, co předváděli v pavilonu Riocentro hlavně dva borci. V trhu nejdříve udělal světový rekord Gruzínec Laša Talakhadze, aby jej následně jen o pár sekund na to překonal výkonem 216 kilogramů Íránec Salímí Kordásjábí. 

Ten ale následně nezvládl druhou část závodu. V nadhozu se marně snažil hned třikrát dostat nad hlavu 245 kilogramů a nakonec tak nebyl klasifikován. 

„Viděl jsem nějaká jeho videa a výsledky z letoška a myslím si, že si až moc věřil. Jednoduše na to neměl,“ komentoval kolaps íránského favorita Orság, který oproti čtyři roky starému olympijskému výsledku zaostal jen o jednu příčku. 

Na tiskové konferenci se po neskutečném vzpěračském večeru nakonec nejvíc tleskalo Talakhadzemu, který vytvořil v dvojboji celkovým součtem 473 kilogramů nový světový rekord. 

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace