Studentské volby táhnou. V Nymburce přišly stovky gymnazistů

Volby nanečisto aneb Studentské volby se v těchto dnech konají na 140 školách. Akci, která má středoškolákům přiblížit český volební systém, pořádá společnost Člověk v tísni. Podporovalo ji i Ministerstvo školství, ale po dohodě s hejtmany záštitu před měsícem pozastavilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath (ČSSD)

David Rath (ČSSD) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Některým z krajských šéfů se totiž nelíbilo, že se zkušební volby konají měsíc před řádnými volbami do Poslanecké sněmovny. I přesto se ředitelé některých škol Studentské volby uspořádali. Například v Nymburce přišly do volební místnosti stovky studentů.

„Chtěla jsem si to vyzkoušet a až mi bude osmnáct, tak budu vědět, jak na to. To, že budu chodit k volbách, vím určitě, chci totiž změnit politickou situaci u nás,“ popisoval jedna ze studentek. Tu pak doplnil její kolega: „Vypadá to, že volit není žádný problém, vezme se občanka, zapíšou si nás, jdeme za plentu, zvolíme stranu, kterou chceme, a pak to hodíme do volební urny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Nymburk-volby nanečisto.mp3

Tento student znal volební systém přesně, jeho kamarádka s tím, co se děje s hlasy potom, už trochu váhala. „Urny se asi sesbírají, pak to převezmou nějaké paní, které to spočítají. Nebo to možná za ně udělá nějaký stroj. No a pak se to vyhlásí.“

Motivace pro prvovoliče

Na nymburském gymnáziu přišla k volbám většina oprávněných voličů, přesto to někteří ze studentů to brali jako legraci a možnost vyhnout se vyučování. Mezi nimi však rozhodně nebyl Matouš Rozkoš – člen volební komice. Ten by rád seděl ve stejné komisi i u řádných voleb.

„Určitě je dobré, být součástí politického života v Česku. Byl bych velmi rád, kdyby mladí lidé chodili k volbám pravidelně,“ uvedl Rozkoš. Volby nanečisto mají podle koordinátory projektu z nymburského gymnázia Michaeli Martincové studentům přiblížit volební systém, ale i další věci. „Chceme, aby se začali zajímat jaké politické strany například ve volbách kandidují, rádi bychom motivovali také prvovoliče, aby šli k volit.“

Mezi kritiky studentský voleb patří i středočeský hejtman David Rath, který napsal ředitelům škol dopis, v němž je vyzývá, aby účast v tomto projektu zvážili. Podle něj by se mohlo jednat o porušení školského zákona, který zakazuje na školách jakoukoli reklamu a agitaci.

Naopak správnou věcí jsou volby podle středočeské krajské opozice. Hejtmanův dopis je podle ní vydírání. Výsledky studentských voleb zveřejní organizace Člověk v tísni až po řádných volbách.

Pavel Pavlas, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme