Absolventi učňovských oborů neumí jazyky potřebné k uplatnění

Čechům se v příštím roce otevře německý i rakouský trh. Což je dobrá zpráva pro absolventy učebních oborů například číšník, servírka, kuchař. Jenže podle odborníků většině z nich chybí znalost cizího jazyka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurace v Bercy Village

Restaurace v Bercy Village | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Dokonce i hoteliéři v příhraničí si stěžují na to, že vyučení absolventi se nedokážou s hosty domluvit. Přitom právě oni by mohli najít v cizině lukrativní místo.

Hoteliéři chtějí, aby jejich zaměstnanci, popřípadě noví absolventi, dokázali s hostem prohodit několik slov k jinému tématu než k jídelnímu nebo nápojovému lístku. Podle ředitele Hotelu Kašperk Adama Hejtmánka, dokážou školy učně připravit jen teoreticky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o jazykových schopnostech studentů hoteliérství

„Teorie, kterou ve škole mají, je samozřejmě důležitá, ale studenti mají kolikrát strach hovořit a nemají v běžném provozu se k tomu tolik dostat. Neříkám, že je tomu tak všude, situace je individuální. Nicméně jsem přesvědčen, že by situaci zachránilo mnohem více praxe a možností dostat se do kontaktu s cizinci.“

I sonda nakladatelství Fraus mezi studenty vybraných učňovských oborů potvrdila, že polovina z nich nemá ani jasno v otázce, zda by měli umět cizí řeč. Zástupce ředitelky Hotelu Orea na Špičáku, Václav Sieber, zase Radiožurnálu řekl, že jazyková úroveň absolventů, kteří u nich hledají místo, je individuální, ale spíš špatná:

Problém je prý většinou s druhým jazykem

„Lidé, kteří mají nějaké znalosti už od základní školy, problémy nemají. Jiní, kteří se začali učit nový jazyk na střední škole, jsou v něm pak poměrně slabí. Pokud měl někdo na základní škole angličtinu a na střední škole se začali učit němčinu, nemá ji pak na takové úrovni, jakou my požadujeme pro zaměstnance, který by u nás mohl pracovat.“

Naopak ředitel pražské Střední odborné školy gastronomie Jindřich Kolek vidí problém v učitelích:

„Úroveň jazyků je různá, protože, záleží většinou na tom, jakou základní školu kdo absolvoval. Problém je v tom, že ne všichni jazykáři jsou zcela aprobovaní. Jsou to většinou přeučení ruštináři.“

Ale ani žáci této školy by nesplnili požadavky příhraničních hoteliérů.

„Dokážu se s člověkem v rámci mého oboru domluvit. Ale abych mu řekla, kam se může jít podívat třeba v Praze? Tak takhle daleko ještě bohužel nejsem,“ uvedla jedna z žákyň.

Klára Bílá, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme