Bypass už čeští lékaři provádějí 40 let

Letos uplynulo přesně 40 let od doby, kdy se u nás provedl první aortokoronární bypass. Proběhl tenkrát v Praze pod rukama profesora Jaroslava Lichtenberga.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál

Operační sál | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Piotr Bodzek

Právě k příležitosti tohoto kulatého výročí se bude o nových postupech v léčbě onemocnění srdce a cév hovořit dnes dopoledne na tiskové konferenci na půdě pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Tošovský, bývalý přednosta II. chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice ve Světě o deváté

Jan Tošovský, bývalý přednosta II. chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice ve Světě o deváté připomněl, že jde vlastně o přemostění, obejití zúžené věnčité tepny. „Léčí se to farmakologicky, chirurgicky i invazivně pomocí balonku a stentu.“

„Dnes jde o běžnou praxi. Největší boom těchto operací byl kolem roku 2004, 2005, kdy se dělalo kolem 8 až 9 tisíc operací. Nyní jich ubylo zhruba o 20 procent,“ uvedl Tošovský, protože se častěji užívá katetrizačních metod pomocí balonů a stentů.

Jan Tošovský také zdůraznil roli pacienta při onemocněních srdce. „Většina případů se léčí konzervativně, farmakologicky – pacient by si také měl osvojit zdravý styl života.“ Jak uvedl, objevují se i nové postupy, například tzv. robotická chirurgie. Vše směřuje k tomu, aby se nemocným zlepšila kvalita života.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme