Dosud největší protesty v českém zdravotnictví

27. prosince  2011 v 18:00  
Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera - Foto:  ČTK

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra HegeraFoto:  ČTK

Přes tři a půl tisíce nespokojených lékařů vyhrožovalo odchodem k 1. březnu. Nakonec zůstali. S ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem se domluvili za pět minut dvanáct - hrozil kolaps péče třeba v neonatologii a porodnictví. Neuběhl ale ještě ani celý rok a odbory se v listopadu připomněly novou kampaní: Zůstáváme, splňte sliby.

První měsíc roku 2011 – jedno jednání o zdravotnictví střídá druhé. Po každé schůzce přichází obě strany před novináře a krčí rameny. Ministr lékaře chápe, ale tolik peněz není. Doktoři nechtějí ohrozit pacienty, ale na zvýšení platů trvají. Panika je mezi těhotnými, které mají v březnu rodit. Z péče o nedonošené děti v inkubátorech je politika. 

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula ve vysílání Radiožurnálu potvrdil, že neví, jak zajistit neonatologii po prvním březnu: 

AudioStáhnout

O dosud největší protesty v českém zdravotnictví se zajímala Lenka Jansová

„Ten problém bude celorepublikově obtížně řešitelný, protože pokud je dominatně postiženo 5 center z 11, a ta centra jsou v podstatě přetížena i v podmínkách, kdy se nic zvláštního neděje, tak já si zatím úplně nedovšedu představit situaci, jak toto budeme řešit. Péče v této oblasti samozřejmě bude postižena asi nejvíce.“ 

Mezitím se chystá armáda. Pomoci by měly vojenské nemocnice, armádní chirurgové a anesteziologové. Právě jejich nedostatek by totiž mohl ohrozit dokonce akutní operace, nejen ty plánované. 

14. únor – první zpráva o úspěšném jednání. Ministr se s lékaři dohodl na společném memorandu. Doktoři dostanou od března 5 až 8 tisíc korun měsíčně navíc a vyzvou ke stažení výpovědí. Zbraně skládá i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který odboráře v jejich požadavcích podporoval. 

„Největší výhra je v tom, že podmínky v českých nemocnicích pro lékaře už nikdy nebudou tak otrocké jako dosud. Dojde k omezení přesčasové práce, zvednou se platy, lékaři nebudou existenčně závislí na přesčasové práci,“ prohlásil Kubek.
 

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel, ministr zdravotnictví Leoš Heger a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek - Foto:  ČTK

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel, ministr zdravotnictví Leoš Heger a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan KubekFoto:  ČTK

17. únor – definitivní konec krize a podpis memoranda. Ministr Leoš Heger musel peníze najít. 

„Já jsem na to dal své slovo, které mám zaštítěno panem premiérem a zcela jasná hranice byl podpis této dohody a k tomu došlo,“ řekl k podpisu memoranda Heger. 

Dohoda o solidaritě 

Doktorům, které nebudou chtít ředitelé zpátky, chce pomoct šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. 

„Tu věc nemůžu nechat stranou a budu se starat o to, aby ti, kteří se chtějí vrátit, se měli kam vrátit. Podepsali jsme dohodu o solidaritě. Hodně je to na těch lidech, na té místní úrovni. Já věřím, že pokud se podaří třeba hejtmanům promluvit s řediteli, kteří ty problémy dělají, nebo panu ministrovi, tak nebudeme muset ani aplikovat dohodou o solidaritě. Já věřím, že to projde co nejkultivovaněji,“ uvedl Engel.
 

Když to říkal, ještě nevěděl, že by se dohoda o solidaritě, tedy buď se vrátí všichni, anebo nikdo, mohla týkat i jeho. Pražská vinohradská nemocnice si prý za něj už našla náhradu. 

Od té doby je Martin Engel profesionálním šéfem Lékařského odborového klubu a teď čeká, co budou mít zdravotníci v lednu na výplatních páskách. Jarní memorandum totiž slíbilo také další zvýšení platů od ledna 2012.
 

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011 

Autor:  Lenka Jansová  (lej), Matěj Skalický

Dále v rubrice

Tipy

« »
Zažij olympiádu na vlastní kůži - Foto:  AG Geronimo, Jan Rosenauer

Soutěžte s Radiožurnálem

o zájezd na Letní olympijské hry

 
Aplikace Zprávy.rozhlas.cz pro iPad - Foto: Aleš Vavřík

Nová aplikace

tentokrát pro majitele iPadů

 
Tomáš Kohout reportuje z Giro d'Italia - Foto: Tomáš Kohout

Tomáš Kohout

reportuje přímo z Giro d'Italia

 
David Rath - Obvinění z korupce - Foto: Marie Štruncová

Kauza Rath

Co vše se událo kolem obvinění z korupce

 

Aktuálně