Na Vsetínsku začíná cvičení aktivních vojenských záloh Patrola 2011

4. března  2011 v 12:24  
Několik desítek vojenských záložníků čeká vojenské cvičení - ilustrační foto. - Foto: Honza Ptáček

Několik desítek vojenských záložníků čeká vojenské cvičení - ilustrační foto.Foto: Honza Ptáček

Několik desítek vojenských záložníků dnes ráno vyrazilo do Vsetínských vrchů na tradiční cvičení takzvaného zimního přežití. V terénu se střetnou s jednotkami vojenské a státní policie. Cílem je trénink pro ostré vojenské nebo humanitární akce.

Účastníky cvičení čeká více jak desetikilometrový pěší přesun z obce Hovězí, členitým terénem na vrch Vsacký cáp. Tam se utáboří a přes Bystřičku pak budou pokračovat k Valašskému Meziříčí. 

AudioStáhnout

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl bojový instruktor a pořadatel cvičení Jan Kostelný z Valašského Meziříčí

Kromě strmých svahů a potoků se jim do cesty postaví policie a speciální pořádková jednotka Jihomoravského kraje. Úkolem patroly je projít nepozorovaně až do cíle, případně svoje pronásledovatele zajmout. 

Kromě cvičení ale aktivní záložníci také pomáhají při různých katastrofách. „Aktivní zálohy mají za úkol hlavně ochranu objektů, které jsou důležité pro obranu státu, nebo kontrolu evakuovaných území,“ vysvětluje bojový instruktor a pořadatel cvičení Jan Kostelný z Valašského Meziříčí. 

„Naši příslušníci už byli nasazeni jak na výpomoc při bleskových povodních 2009, také jsme pomáhali při živelní katastrofě v Tatrách, při tom velkém polomu. Je to různé, není to jen bojová záležitost aktivních záloh, ale je to ve směs pomoc nad rámec svých povinností obyvatelstvu,“ dodává instruktor. 

AudioStáhnout

Cvičení sleduje redaktor Českého rozhlasu Roman Verner

Členem aktivních záloh se podle Kostelného může stát kdokoli, kdo projde několika testy: „Osoba starší 18 let projde zdravotním vyšetřením, pak udělá fyzické testy a pak je přijata. Musí projít vyškovským výcvikem a pak se stane příslušníkem aktivním záloh Armády ČR.“ 

Díky výcviku je potom může armáda podle smlouvy povolat do takzvaných ostrých akcí. 

Autor:  Roman Verner, Michaela Vydrová, Lenka Rafaelová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo 1 - Radiožurnál
Čas vysílání: ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  
 

Dále v rubrice

Tipy

« »
Aplikace Zprávy ČRo pro Android - promo - Foto: Aleš Vavřík

Widgety, push notifikace a více

vyzkoušejte naši novinku

 
Aplikace Zprávy ČRo pro iPhone - promo - Foto: Aleš Vavřík

Aplikace pro iPhone

... i pro iPod Touch

 

Ekonomika

Japonsko sníží o pětinu dovoz íránské ropy

Tokio se k mezinárodní aktivitě proti Íránu připojilo navzdory tomu, že je na dovozu závislé (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Tokio sníží své dodávky íránské ropy. Potvrdila to dnes japonská media. Rozhodnutí podepíší japonští...