Útěk židovských dětí do pěstounských rodin v Dánsku připomíná výstava v Terezíně

17. ledna  2015 v 09:00  
výstava v Malé pevnosti v Terezíně nese název „Sophiina volba po česku.“ - Foto: Filip Jandourek

výstava v Malé pevnosti v Terezíně nese název „Sophiina volba po česku.“Foto: Filip Jandourek

Příběh Nicolase Wintona a českých dětí odvezených do Velké Británie je známý. Téměř zapomenutý je ale útěk židovských dětí z Čech do Dánska v roce 1939. Pěstounské rodiny v Dánsku zajistily a převoz zorganizovaly tehdejší české a dánské židovské organizace. Život se tak podařilo zachránit osmdesáti dětem z Prahy, Teplic nebo Plzně.

„Samozřejmě jsem znala příběhy Wintonových dětí, ale nikdy jsem neslyšela o tom, že by některé naše děti jely do Dánska,“ říká Judita Matyášová.  

Novinářka z Prahy se o transportu dětí do Skandinávie dozvěděla náhodou v roce 2010. Od té doby pátrala v českých, dánských a izraelských archivech a oslovila také dánský tisk. 

 

Redaktor ČRo Jan Beneš zjišťoval podrobnosti o výstavě "Sophiina volba po česku" v Terezíně

Vložit na svůj web

„Speciálně v tom Dánsku jsem si řekla, zkusila bych to přes regionální noviny, přes ten region, kde ty děti prožily přes čtyři roky. Tam když to vyšlo v novinách, tak se ozvalo asi dvacet lidí, že si pamatují ty děti, že mají jejich dopisy, deníky“. 

Juditě Matyášové se podařilo vypátrat třicet z osmdesáti dětí, kterým je dnes kolem devadesáti let. Velká část z nich žije v Izraeli, Spojených státech nebo Kanadě.  

„Všichni, ač žijí už spoustu let daleko od domova, mluví téměř bezchybnou češtinou a všichni vzpomínají na ten původní domov.“ 

Novinářka Judita Matyášová ve studiu Reginy - Foto: Eva Dvořáková

Novinářka Judita Matyášová ve studiu ReginyFoto: Eva Dvořáková

V roce 2012 se Juditě Matyášové podařilo zorganizovat setkání třiceti "dětí" v Izraeli. Viděli se opět po sedmdesáti letech.  

„Musím v tomhle směru citovat jednu paní, která má takový úžasný smysl pro humor a říkala: "No jaký to je, jako by nám bylo znova 16".  

Podrobné osudy českých židovských dětí, kterým zachránila života cesta do Dánska a jejichž rodiče zemřeli během války v koncentračních táborech, představuje výstava v Malé pevnosti v Terezíně, která potrvá do konce března. Nese název "Sophiina volba po česku". 

Na stejné téma vyšla kniha s názvem Přátelství navzdory Hitlerovi. A čtyři konkrétní příběhy bude vyprávět také připravovaný dokumentární film.  

Související weby:

www.czechsophieschoice.com

Autor:  Jan  Beneš
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  D1 - 19.3-19.6km na trase Praha - Říkovice, porouchané vozidlo, zdržení, Od 26.05.2016 15:35 Do 26.05.2016 17:00, odstavené vozidlo po nehodě, čeká na odtah.
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 50 m, Cheb - Aš

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace