Zprávy → Sport27. října  2016 v 16:39  

Sportovci k prezidentské volbě v USA: Hudec je pro Trumpa, Navrátilová pro Clintonovou

Dva protipóly. Donald Trump a Hillary Clintonová při debatě - Foto:  Reuters

Dva protipóly. Donald Trump a Hillary Clintonová při debatěFoto:  Reuters

Na 8. listopadu se letos žádná významná sportovní akce nechystá, přesto je pro mnohé osobnosti světového sportu tohle datum důležité. Také velcí sportovci totiž patří mezi vlivné lidi, kteří ve volbě amerického prezidenta otevřeně podporují Hillary Clintonovou, nebo Donalda Trumpa. Během hlavního dne voleb tak i oni budou v napětí.

Prezidentské debaty hlavních kandidátů mohou někomu připomínat zápasy v boxu, jinému zase šachové partie. Ostatně ve starém Řecku bylo přímo řečnictví součástí olympijských her.  

Podobností se sportem je celá řada, ať už jde o čísla z průzkumů, či pořadí kandidátů v přehledných tabulkách. Nejen proto však americké volby sportovce zajímají. 

„Nevím, jestli je vůbec nějaký dobrý kandidát, ale kdybych byl Američan, volím Trumpa. Když měl českou manželku, musí něco vědět o světě,“ usmál se lyžař a olympijský medailista Jan Hudec. 

 

Podobnosti se sportem jsou v politice všudypřítomné, ať už jde o čísla z průzkumů či pořadí kandidátů v přehledných tabulkách. Nejen proto však americké volby sportovce zajímají

Vložit na svůj web

Pak ale zvážněl a vyjmenoval důvody, proč by volil lídra republikánů: „Je to úplný blázen, ale jako jediný snad může zachránit Ameriku před sebou samotnou. Američani se sami politicky zabíjí a on je poslední, kdo není úplně kontrolovaný prachama. Je schopný udělat rozhodnutí i proti tomu, co říkají peníze.“ 

Hudec posledních třicet let žil hlavně v Calgary a okolí v sousedství Spojených států. Ze známých jmen sportovní minulosti otevřeně podporují Donalda Trumpa třeba boxer Mike Tyson nebo basketbalista Dennis Rodman. 

Navrátilová: Lidé mi říkají, ať jdu do politiky 

U Hillary Clintonové je minimálně z českého pohledu nejzajímavější přízeň, kterou demokratické kandidátce věnuje tenisová legenda Martina Navrátilová. Ta je momentálně na Turnaji mistryň v Singapuru. 

„Jsem hrozně politická. Lidé, kteří fandí Trumpovi, mají negativní komentáře. Já budu jen konstatovat, budu pořád aktivistka. Říkají mi, že bych měla jít do politiky, ale když nemůžu být prezidentkou, proč bych to dělala,“ prohlásila Navrátilová. 

Bývalá tenistka je aktivní hlavně na svém twitterovém účtu, zato LeBron James napsal dokonce editorial pro webový portál Business Insider. Vyzdvihuje v něm, jak dobře prý Clintonová rozumí situaci dětí, které vyrůstají v chudobě, jak to kdysi sám zažil. 

Může to mít váhu, protože basketbalista tím demokratům loví voliče v jednom ze států, které budou mít na výsledek voleb zásadní vliv. On sám je v Ohiu velmi populární. Letos dovedl tamní Kavalíry z Clevelandu k vítězství v NBA po víc než půl století. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace