Zprávy → Svět5. října  2016 v 13:25  

32 miliard pro Afghánistán. Evropská unie bude zemi podporovat po další 4 roky

Podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové nesouvisí pomoc Afghánistánu s azylovými dohodami - Foto: European External Action Service - EEAS, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové nesouvisí pomoc Afghánistánu s azylovými dohodamiFoto: European External Action Service - EEAS, flickr.com , CC BY-NC 2.0

Evropská unie bude na pomoc Afghánistánu posílat každoročně v přepočtu přes 32 miliard korun - a to až do roku 2020. Česká republika se na finanční pomoci bude podílet dvaceti miliony korun.

Země je už řadu let zcela závislá na finanční pomoci ze zahraničí, která v současnosti pokrývá zhruba 80 procent jejího rozpočtu. Organizátoři dárcovské konference v Bruselu nyní plánují pro Afghánistán vybrat přes 330 miliard korun. 

Nově schválený příspěvěk Evropské unie podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové nesouvisí s nedělní dohodou, podle které bude Kábul přijímat z Evropy odmítnuté žadatele o azyl. 

Náměstek českého ministra zahraničí Václav Kolaja ale vidí mezi oběma dohodami jasnou spojitost. „Samozřejmě jsou obě věci propojené. Neřekl bych ale, že je tam nějaká striktní podmínka,“ uvedl při příchodu na konferenci Kolaja. Zároveň potvrdil, že Česko bude každoročně přispívat Afghánistánu 20 milionů korun.  

Vláda o tom rozhodla už před prázdninami. Česko bude mít v asijské zemi i nadále své vojáky. 

Afghánci jsou po Syřanech druzí nejčastější žadatelé o azyl v Evropské unii, většinou ale neuspějí. Afghánistán se dosud jejich přijímání bránil. Podle nové dohody zajistí unie cestu odmítnutých migrantů domů, vybaví je dokumenty a pomůže s jejich integrací. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace