Zprávy → Svět2. listopadu  2016 v 17:08  

Afghánská dívka je stále ve vězení. Pákistánský soud odmítl kauci pro ženu z obálky National Geographic

Fotografie dvanáctileté uprchlice, která se stala symbolem sovětské okupace Afghánistánu - Foto:  Flickr (licence CC BY-NC-ND 2.0)

Fotografie dvanáctileté uprchlice, která se stala symbolem sovětské okupace AfghánistánuFoto:  Flickr (licence CC BY-NC-ND 2.0)

Pákistánský soud ve středu odmítl propustit na kauci afghánskou uprchlici, která se stala světově proslulou díky fotografii, jež se v roce 1985 objevila na titulní straně časopisu National Geographic. Žena byla před týdnem zadržena v Pákistánu kvůli údajně zfalšovaným identifikačním dokladům a v případě usvědčení jí hrozí až 14 let vězení.

Šarbat Gulaová obvinění popírá. Soud propuštění na kauci zamítl, protože prý nedostal dostatečné důkazy k potvrzení pákistánského občanství. 

Autor fotografie Steve McCurry prohlásil, že je ochoten udělat maximum, aby Gulaové pomohl. McCurry tvrdí, že počínání pákistánských úřadů je nehorázným pošlapáváním lidských práv. „Jsem odhodlán udělat naprosto cokoli, abych jí a její rodině zajistil právní a finanční pomoc. S postojem úřadů naprosto nesouhlasím. Ona celý život trpěla," napsal na Instagramu. 

Pákistán se v posledních měsících zaměřil na lidi s falešnými doklady. V zemi žijí tisíce afghánských uprchlíků, kteří se snaží, aby na ně úřady nepřišly. 

Afghánská dívka dnes - Foto: repro, YouTube. com

Afghánská dívka dnesFoto: repro, YouTube. com

Gulaová prý v roce 2014 požádala o vystavení průkazu na jméno Šarbat Bibiová. Úřady nyní pátrají po osobách, které doklad vystavily, i po manželovi Gulaové. 

Na fotografii, která nese název Afghánská dívka, je Gulaová vyfotografovaná jako dvanáctiletá. Snímek byl pořízen v uprchlickém táboře na severozápadě Pákistánu, kde se Gulaová ocitla po sovětské okupaci Afghánistánu. 

Příběh Afghánské dívky 

Fotografie má poutavý příběh: když McCurry vyfotografoval vystrašenou dívku, nezeptal se jí na jméno. Sedmnáct let ji pak hledal a úspěšný byl až v roce 2002. Žila v odlehlé afghánské vesnici se svým manželem pekařem a se třemi dcerami. Gulaová neměla ponětí, že její fotografii zná celý svět. McCurry jí vysvětlil, že portrét se stal symbolem, a poprosil, aby ji mohl vyfotografovat znovu. Gulaová, která jinak chodí zahalená, s tím souhlasila. 

V Pákistánu žije podle statistik OSN zhruba 1,4 milionu registrovaných afghánských uprchlíků. Další milion je v zemi bez souhlasu úřadů.
 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace