Zprávy → Svět13. října  2016 v 06:00  

Americký raketový štít nás ohrožuje, tvrdí Rusko a Čína. 'Připravujeme protiopatření'

Protiraketový štít má podle ruského generála ohrožovat Rusko a Čínu (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Protiraketový štít má podle ruského generála ohrožovat Rusko a Čínu (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Protiraketový štít umístěný v Evropě má podle ruského generála Poznichira jeho zemi ohrožovat, stejně tak Čínu. Obě velmoci už proto podnikly protiopatření, které zatím nespecifikovaly. USA i NATO obvinění odmítají.

Generál Viktor Poznichir z ruského generálního štábu obvinil americké ministerstvo obrany, že vyvíjí protiraketový štít, aby Spojené státy mohly zasadit případný jaderný úder jako první. Rusko proto bude spolupracovat s Čínou v úsilí odvrátit tuto hrozbu. 

O jeho slovech s odvoláním na prohlášení ruského generálního štábu informovala řada světových médií, mimo jiné například americká televizní stanice Fox News. 

„Protiraketový štít výrazně narušuje rovnováhu útočných zbraní, " řekl generál Poznichir. „To umožňuje plánování účinnějšího preventivního úderu. Ruští vojenští experti jsou proto přesvědčeni, že Spojené státy usilují o získání schopnosti beztrestně zasáhnout raketami kteroukoliv oblast na světě, včetně Ruska a Číny,“ dodal ruský generál na středeční bezpečnostní konferenci v Číně. 

Washington podle něj počítá s tím, že zasadí první odzbrojující úder. Potom pomocí protiraketového štítu sestřelí všechny zbývající rakety nepřítele vyslané v rámci odvetného úderu. Rusko a Čína přijaly v reakci na americký protiraketový systém protiopatření, jejich povahu ale blíže nespecifikovaly. 

Podle ruského generála ze sebe země hostící části amerického systému udělaly „rukojmí nevypočitatelných amerických činů“. 

Vedení Severoatlantické aliance i Bílý dům na svou obranu zdůrazňují, že má systém sloužit obraně evropských států proti hrozbám z Blízkého východu nebo Severní Koreje, nikoliv proti Rusku. 

Autor:   ČRo Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace