Zprávy → Svět1. prosince  2016 v 22:33  

Americký senát schválil prodloužení zákona o protiíránských sankcích. Obama ho nejspíš podepíše

Těžba ropy na jihu Iráku ve městě Basra - Foto:  Reuters

Těžba ropy na jihu Iráku ve městě BasraFoto:  Reuters

Senát amerického Kongresu ve čtvrtek schválil zákon, který o dalších deset let prodlužuje možnost zavedení protiíránských sankcí. Hlasování bylo téměř jednomyslné, jeden senátor nehlasoval. V listopadu už zákon schválila Sněmovna reprezentantů a očekává se podpis hlavy státu. Podle agentury Reuters Barack Obama zákon zřejmě podepíše, jakmile ho dostane na stůl.

Zákon byl poprvé přijat v roce 1996 a od té doby byl už několikrát prodloužen. Jeho původním smyslem bylo potrestat firmy, které obchodují s Íránem a investují do jeho energetického sektoru. USA tak chtěly omezit schopnost Íránu financovat terorismus a budovat jaderný potenciál. Po loňském podpisu jaderné dohody s Íránem dává zákon Washingtonu možnost zasáhnout v případě, že Teherán smlouvu poruší. 

Írán se v jaderné smlouvě zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku. 

Čtěte také: Jednání o íránském jaderném programu se protáhlo, podle USA je ale produktivní

Podle zákona schváleného Senátem prezident může zavést sankce proti firmám, které s Íránem obchodují. Může rovněž vyhlásit sankce proti Íráncům, kteří se podílejí na vývoji balistických raket, kdo podporují terorismus a dopouštějí se porušování lidských práv. Pokud by platnost zákona Obama neprodloužil, vypršel by s koncem letošního roku. 

Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí nedávno prohlásil, že prodloužení amerických sankcí proti Íránu o deset let by bylo porušením mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Upozornil, že Teherán by v takovém případě přijal odvetná opatření. 

Nově zvolený prezident USA Donald Trump jadernou dohodu s Íránem ve své kampani ostře kritizoval, měla by se podle něj dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace