Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 22:46  

Amnesty International se může vrátit do svého sídla v Moskvě. Podle úřadů došlo k nedopatření

Moskevské úřady zapečetily pobočku Amnesty International ve středu. O den později uvedly, že šlo o nedopatření (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Moskevské úřady zapečetily pobočku Amnesty International ve středu. O den později uvedly, že šlo o nedopatření (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Pobočka mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International se bude moci vrátit do svého sídla v Moskvě, které jí ve středu zavřel městský úřad pro správu státního majetku. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval předseda kremelské rady pro lidská práva Michail Fedotov poté, co o věci hovořil s prezidentem Vladimirem Putinen.

„Pronájem byl kompletně obnoven. Budou se moci do kanceláře vrátit v nejbližší budoucnosti. Putin o tom byl informován," sdělil Fedotov na dotaz agentury. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ještě ve středu novinářů řekl, že o problémech Amnesty International nic neví. 

Regionální ředitel organizace pro Evropu John Dalhuisen po schůzce Fedotova s prezidentem Putinem informoval Reuters, že organizaci kontaktoval šéf ruského úřadu pro správu státního majetku Vladimir Jefimov, který řekl, že šlo o nedopatření. Zároveň pozval zástupce Amnesty International na pondělí ke schůzce. V pátek je v Rusku svátek. 

Dalhuisen ve středu v reakci na uzavření moskevské kanceláře řekl, že tento krok může být součástí tvrdého postupu státních orgánů vůči občanským skupinám, které kritizují Kreml. Nicméně připustil, že může existovat i jiné vysvětlení. 

Moskevský úřad pro správu státního majetku, od nějž si organizace kanceláře pronajala, svůj krok zdůvodnil tvrzením, že Amnesty International ignorovala opakované výzvy k vyrovnání nedoplatků nájemného. 

Dalhuisen toto „vysvětlení" rozhodně odmítl. „Toto bizarní tvrzení jednoduše není pravdivé," uvedl podle Reuters. Řekl, že organizace vůbec nedostala žádná upozornění a kromě toho má dokumenty potvrzující, že nájemné bylo zaplacené, a to včetně října. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace