Zprávy → Svět15. října  2016 v 06:58  

Australští policisté zabavili drogy za 145 milionů dolarů. Pocházely nejspíš z Česka

Chemikálie MDMA se používá k výrobě extáze (ilustrační foto) - Foto: Public domain

Chemikálie MDMA se používá k výrobě extáze (ilustrační foto)Foto: Public domain

Australská policie v sobotu oznámila, že zadržela historicky čtvrtou největší zásilku chemikálie MDMA, která se používá k výrobě extáze. V souvislosti s tím zatkli dva Poláky. Droga, jejíž hodnota na černém trhu je odhadována na 145 milionů dolarů, pocházela údajně z Česka. Informovala o tom agentura Reuters.

Australští policisté drogu objevili při razii ve skladišti na severu města Sydney ve čtvrtek. Celkově na místě našli 1,2 tuny MDMA, což odpovídá 4,1 milionu tablet extáze. 

„Nejen, že to je největší množství drogy zadržené v letošním roce, je to i čtvrté největší množství MDMA v australské historii," řekla představitelka australské federální policie Justine Saundersová na tiskové konferenci. 

Čtěte také: Alkohol, konopí a cigarety: čeští studenti v jejich konzumaci výrazně převyšují evropský průměr

V pátek byli zatčeni dva Poláci ve věku 28 a 29 let a byli obviněni z vážného porušení zákonů týkajících dovozu omamných látek. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim až doživotní vězení. „Vyšetřování pokračuje a lze předpokládat další zatýkání," doplnila Saundersová. 

Podle australského tisku se droga dostala do země 15. srpna, zatím ale není známo jakým způsobem. Na pašování se australské policie podílel velký mezinárodní syndikát. 

Policie sdělila, že pašeráci použili „velmi důmyslný způsob ukrytí drogy". Chemikálie byla skryta v rolích hliníkových fólií. 

Zatím rekordní zásilku látky Australané odhalili před osmi lety. Šlo skoro o 4,5 tuny. V roce 2014 pak našli necelé tři tuny. 

Autor:   ČTK, Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace