Zprávy → Svět30. listopadu  2016 v 22:07  

Belgické pivo, kubánská rumba. UNESCO zařadilo dalších 5 tradic na seznam nehmotného dědictví

Belgické pivo - Foto: flickr.com

Belgické pivoFoto: flickr.com

Výbor UNESCO, který od pondělí zasedá v etiopské Addis Abebě, zařadil dalších pět tradic na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Seznam pro letošní rok ještě není uzavřený. UNESCO o tom informovalo na svém webu.

Výbor vybírá z 37 nominovaných tradic, kulturních slavností nebo zvyků. Mezi chráněné kulturní dědictví zatím přibyly kubánský temperamentní tanec rumba, belgické pivo, novoroční oslavy společné 12 asijským zemím, čínský kalendář slunečních období nebo novodobá tradice oslav Nového roku v Bangladéši, kterou zavedli tamní studenti v roce 1989. 

Výběr pro letošní rok zatím není uzavřen. Výbor bude zasedat až do pátku 2. prosince. O dalším rozšíření rozhodnou členové výboru ve čtvrtek. Mezi zbývajícími návrhy je například několik národních slavností z Japonska, Švýcarska, Španělska nebo Francie. Česká republika společně se Slovenskem letos nominovala společnou tradici loutkářství. 

Čtěte také: Světový unikát. Vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček z Poniklé chtějí zapsat na seznam UNESCO

Na seznam se zapisují tradice, jimž hrozí úpadek či zánik a které jsou považované za součást kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že je budou zhodnocovat a podporovat jejich přenášení z generace na generaci. 

Od roku 2008, kdy seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO vznikl, se na něj dostalo již přes 370 zvyků, tradic či kulturních událostí, včetně například španělského flamenka, čínské akupunktury či íránského tkaní koberců. 

Česko má na seznamu sokolnictví, slovácký tanec mladíků odvedených na vojnu - verbuňk, masopustní průvody, masky z Hlinecka a Jízdu králů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace