Zprávy → Svět14. ledna  2017 v 15:12  

Bojovníci Islámského státu zaútočili na syrské město Dajr az-Zaur. Při bojích zahynuly desítky civilistů

Provincie Dajr az-Zaur je jedním z posledních území, které Islámskému státu zbývá. (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Provincie Dajr az-Zaur je jedním z posledních území, které Islámskému státu zbývá. (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Radikálové z Islámského státu podnikli největší útok za poslední měsíce. Napadli oblast syrského města Dajr az Zaur, která je pod kontrolou vládních jednotek. Při bojích zahynuly desítky civilistů i vládních vojáků, uvedla opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Tvrdé boje mezi vládními jednotkami a ozbrojenci se odehrávají ve městě i v blízkosti nedalekého vojenského letiště, které má pod kontrolou režim v Damašku. Podle SOHR, která situaci v zemi sleduje z Británie, se z oblasti ozvalo nejméně šest silných explozí. Syrské letectvo bombarduje islamistické pozice i ze vzduchu. 

Vojenská mediální agentura provozovaná radikálním libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které je spojencem Damašku, uvedla, že armáda odvrátila útoky islamistů na několika frontách. Podle syrské státní televize islamistické ostřelování vládních čtvrtí usmrtilo tři lidi a dalších devět osob utrpělo zranění. 

Čtěte také: 'Dveře vyrazilo komando.' Příběhy ženy, která zachraňuje děti z područí džihádu

Provincie Dajr az-Zaur, jež sousedí s Irákem, je posledním syrským regionem, který téměř celý ovládají bojovníci IS. Islamisté mají pod kontrolou i více než polovinu stejnojmenného města a zbylé vládní oblasti téměř dva roky obléhají. Syrské armádě se daří toto obléhání odrážet díky leteckým shozům humanitární pomoci i zbraní a munice. Místní obyvatelé i přesto informují o případech podvýživy a hladovění vzhledem k nedostatku jídla, vody a paliva. 

V Sýrii platí od konce prosince křehké příměří, které se ale nevztahuje na teroristické skupiny, jako je Islámský stát či Fronta dobytí Sýrie (bývalá Fronta An-Nusra). 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace