Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 06:25  

Britská premiérka bojuje za brexit. Požádá parlament o souhlas s aktivací článku 50

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní foto) - Foto:  Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní foto)Foto:  Reuters

Britská vláda předloží parlamentu ke schválení návrh zákona týkající se aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Spojené království tím oficiálně zahájí jednání o odchodu z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová uznala porážku u londýnského vrchního soudu, který ve čtvrtek rozhodl, že vláda v tomto případě potřebuje souhlas parlamentu. Kabinet se ale chce proti rozsudku odvolat.

Ministr zahraničního obchodu Liam Fox přiznal, že vládu verdikt soudu zklamal. Nadále je ale podle něj odhodlaná respektovat a prosadit výsledek referenda. 

Také politici, kteří si nepřáli odchod Británie z EU, uznávají, že se na brexitu jako takovém nejspíš nic nezmění. 

Čtěte také: Brexit musí odsouhlasit i parlament, rozhodl britský soud. Vláda se chce odvolat

Formální předložení zákona ale umožní poslancům plnou debatu o britské vyjednávací pozici a cílech vlády pro rozhovory se zbytkem unie. Právě to chtěla premiérka Mayová držet pod pokličkou. 

Po nálezu vrchního soudu je podle expertů méně pravděpodobná varianta takzvaného tvrdého brexitu. Odchod Británie z EU by tak nedoprovázelo opuštění jednotného evropského trhu ani regulace volného pohybu osob. 

Analytici Deutsche Bank svým klientům podle agentury Reuters vzkázali, že by v příštím roce mohla Británie zažít předčasné parlamentní volby. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace