Zprávy → Svět26. listopadu  2016 v 18:05  

Brutální diktátor, který utlačoval vlastní lid, komentuje Castrovu smrt Trump

Kuba je podle nové zvoleného amerického prezidenta nadále totalitním ostrovem - Foto:  Reuters

Kuba je podle nové zvoleného amerického prezidenta nadále totalitním ostrovemFoto:  Reuters

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro byl brutální diktátor, který téměř šest desítek let utlačoval svůj vlastní lid, uvedl v reakci na smrt revolucionáře budoucí americký prezident Donald Trump. Kubánce ujistil, že udělá vše pro to, aby přispěl k jejich svobodě, informovala agentura Reuters.

„Naše administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě," uvedl Trump v prohlášení. 

Kuba je podle zvoleného amerického prezidenta nadále ‚totalitním ostrovem‘. Trump ale vyjádřil naději, že smrt bývalého kubánského vůdce je začátkem ‚odklonu od hrůz‘, které museli Kubánci snášet a příklonem k budoucnosti ‚v níž bude úžasný kubánský lid žít ve svobodě, kterou si právem zaslouží‘. 

„Castro zanechává odkaz popravčích čet, krádeží, nepředstavitelného utrpení, chudoby a popírání základních lidských práv," napsal Trump v prohlášení. 

Trumpův budoucí viceprezident a guvernér Indiany Mike Pence na svém twitterovém účtu uvedl: „Tyran Castro je mrtvý. Svítá nová naděje. Budeme stát po boku utlačovaného kubánského lidu v boji za svobodnou a demokratickou Kubu." K textu připojil i zvolání Viva Cuba Libre. 

Obama a bratr zemřelého Fidela Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby v prosinci 2014. 

Loni v létě obě země po více než padesáti letech vzájemně otevřely své ambasády v Havaně a ve Washingtonu. Spojené státy od té doby uvolňují některá omezení vůči ostrovnímu státu, který letos v březnu navštívil i sám Obama. 

Čtěte také: Obama nabídl kubánskému lidu pomocnou ruku. Castra podle něj bude soudit historie

Trump se v dnešním prohlášení k budoucnosti procesu normalizace vztahů s Kubou, jak ho zahájil Obama, nijak nevyjádřil. 

Republikánský kandidát během předvolební kampaně hrozil, že zvrátí Obamovy vstřícné kroky směřující k obnovení vztahů USA s Kubou. Jako argument používal obavu o náboženské svobody. 

Kondolence od papeže Františka 

Za smutnou zprávu označil informaci o smrti bývalého kubánského vůdce Fidela Castra papež František, který dodal, že se bude modlit za jeho klidné spočinutí. Upřímnou soustrast papež vyslovil ve španělsky proneseném vzkazu adresovaném Fidelovu bratrovi a současnému nejvyššímu kubánskému představiteli Raúlu Castrovi. 

Papež František se s Fidelem Castrem setkal loni při návštěvě Kuby. Fidel Castro o sobě prohlašoval, že je ateista. Byl nicméně křtěný jako katolík a vychovaný ve školách vedených jezuity. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace