Zprávy → Svět19. listopadu  2016 v 08:17  

Části Mosulu jsou srovnané se zemí, ukazují satelitní snímky. Pod mosty jsou podle BBC výbušniny

Poblíž města Mosul je po bojích vidět stoupající dým - Foto:  Reuters

Poblíž města Mosul je po bojích vidět stoupající dýmFoto:  Reuters

Irácký Mosul je po dvou letech nadvlády radikálů ze samozvaného Islámského státu značně poničený. Ukazují to satelitní snímky, o kterých informovala americká analytická společnost Straftor. Irácké vládní jednotky a jejich spojenci bojují s teroristy o kontrolu nad Mosulem už měsíc. V syrských provinciích Idlíb a Homs zase ohlásilo ofenzivu proti povstalcům Rusko.

Satelitní snímky ukazují, že Mosul má velmi narušenou infrastrukturu. Dobře znatelné je například přerušení mostu Džisr al-Huríja. Ostatní mosty jsou, zdá se, zatím v pořádku. Televize BBC ale tvrdí, že radikálové k těmto spojnicím umístili výbušniny a můžou je tedy kdykoli zničit. 

Čtěte také: Spojencům se v Iráku daří. Speciální jednotky v Mosulu postupují a šíité dobyli leteckou základnu

Impulsem k jejich odpálení by pak mohl být okamžik, kdy se fronta posune blíž k řece. Na satelitních fotografiích je také vidět poškozené mosulské letiště a mimo jiné i barikády, které si na klíčových spojnicích a ulicích islamisté vybudovali. 

Škody jsou znatelné i na budovách. Zničená je řada vládních zařízení, například sídlo provinční rady radikálové srovnali se zemí výbušninami. Islamisté také ničí památky, s použitím buldozerů strhli vstupní brány do někdejšího starobylého města Ninive, které stávalo na okraji dnešního Mosulu. 

Zničený je i minaret mešity, ve které je podle pověstí pohřbený biblický Jonáš. Na škodách ve městě mají ale svůj podíl i nálety mezinárodní koalice, která s teroristy bojuje. Vzhledem k tomu, že ofenziva stále pokračuje, navíc stav nejspíš není konečný. 

Protiteroristická jednotka v pátek zaútočila na čtvrť Tahrír na severovýchodním okraji města. V oblasti bylo možné pozorovat obyvatele, jak se svým majetkem naloženým na vozících utíkají. Uprchlíci jsou ale u Mosulu vystavení těžkým podmínkám. 

Například asi čtyřicetiletý Yásin a jeho rodina mají za sebou už několikátou noc v poušti. Děti prý ale nejsou schopné usnout, protože je obrovská zima, nemají k dispozici přikrývky a každý začíná být nemocný, řekl. 

V podobné situaci je řada dalších lidí prchajících z přilehlých oblastí Mosulu. Zatím jim ale nezbývá než čekat, až je jednotky odvezou do bezpečí. 

V Sýrii v uplynulém týdnu ohlásilo Rusko vlastní ofenzivu proti povstalcům v provinciích Idlíb a Homs. V oblastech přišlo za týden o život nejméně sto lidí. Mezi oběťmi jsou zřejmě i děti. Tvrdí to členové tamní civilní obrany, kteří na internet umístili snímky čtyř dětských obětí. Zda jsou ale fotografie autentické, není v tuto chvíli možné ověřit. Děti údajně pocházely z vesnice poblíž města Aleppo. 

Čtěte také: Další rána pro Islámský stát. Iráčané osvobodili historický Nimrúd, jsou třicet kilometrů od Mosulu

Jestli za útoky na oblast stojí Rusko, navíc není tak úplně jasné. Podle agentury AFP totiž do bojů ruská armáda zapojená není a ve městě operují pouze syrské jednotky. 

Na povstalecké čtvrti města bomby dopadají už třetí den. Syrská armáda i povstalci proti sobě nasadili dělostřelectvo. Kvůli bojům musela včera přerušit provoz i dětská nemocnice, tamní personál musel evakuovat například novorozence v inkubátorech.  

Poblíž města Mosul je po bojích vidět stoupající dým - Foto:  Reuters

Autor:  Marie Machytková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace