Zprávy → Svět30. listopadu  2012 v 08:56  

Česko hlasovalo proti uznání Palestiny za nečlenský stát OSN

Palestinský prezident Mahmúd Abbás před Valným shromážděním OSN v New Yorku - Foto:  ČTK

Palestinský prezident Mahmúd Abbás před Valným shromážděním OSN v New YorkuFoto:  ČTK

Drtivou většinou přijalo Valné shromáždění OSN Palestinu za nečlenský stát a tím de facto uznalo její státnost. Pro bylo 138 zemí, 41 se zdrželo hlasování a jen devět bylo proti - mezi nimi i Česká republika.

Proč hlasovala Česká republika proti žádosti Mahmúda Abbáse, Radiožurnálu vysvětlil první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider: 

„Jsme přesvědčeni, stejně jako řada zemí, které se zdržely, že tento krok k ničemu nepomůže,“ uvedl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. „Že má možná symbolickou hodnotu pro prezidenta Abbáse, ale vůbec nepomůže tomu, čeho se dá dosáhnout. Bohužel, je velká frustrace, že to trvá desetiletí. Tomu rozumíme. Ale dá se toho dosáhnout jedině dvoustranným jednáním.“
 

 

Postoj České republiky vysvětlil náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider

Vložit na svůj web

„Na palestinské straně nemáme jednoho hráče, pana prezidenta Abbáse, ale máme důležitého hráče Hamás, který se neztotožňuje s principy, které pan prezident Abbás včera zdůraznil v projevu. Hamás neuznává Izrael. Čili asi se neblížíme k nějakému jednotnému palestinskému stanovisku, kdy jako stát uznávají svého souseda. Tam prostě není jednota,“ připomněl Schneider. 

„Na druhé straně v Izraeli se chystají volby a uvidíme, jestli to nemůže mít kontraproduktivní efekt, že neposílí ti, kteří se chtějí dohodnout. Otevírá to celou řadu otázek a na Zemi se nezmění nic,“ konstatoval první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. 

Palestinci se od této chvíle smějí účastnit debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu.
 

Čtěte také: OSN si odhlasovala nový nečlenský pozorovatelský stát: Palestinu

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji - Foto:  ČTK

Autor:  Silvie  Třeslínová  (sit)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace