Zprávy → Svět4. srpna  2016 v 13:27  

Česko je šestou nejbezpečnější zemí světa, ukázal průzkum. Nejhůř je na tom Sýrie

Česko se řadí mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa (ilustrační foto) - Foto:  kpt. Milan Kozelka, Generální štáb Armády ČR

Česko se řadí mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa (ilustrační foto)Foto:  kpt. Milan Kozelka, Generální štáb Armády ČR

Podle skupiny expertů z Institute for Economics and Peace je Česká republika šestou nejbezpečnější zemí na světě. Žebříček zvaný Světový index míru (Global Peace Index) sestavují už deset let. Každoročně odhaluje ty nejbezpečnější a nejnebezpečnější země světa. Letos Česko podle průzkumu předběhlo v bezpečnosti o několik příček skoro všechny své sousedy.

Česko si v porovnání s předchozími roky o několik příček polepšilo. V roce 2015 obsadila Česká republika 10. místo. Dva roky před tím to bylo místo 14. 

Světový mír indexu z roku 2016 hodnotí 163 zemí na základě jejich mírumilovnosti. Výsledky jsou pak prezentovány na interaktivní mapě

Index posuzuje celkem 23 kritérií, která definují vnitřní i vnější mírové podmínky a také celkovou bezpečnost země. 

Titul nejbezpečnější země světa si nárokuje Island, a to už šest let. Na vrchol žebříčku se řadí díky nízkému počtu domácích a mezinárodních konfliktů i klidnému stavu společnosti. 

Druhé místo pak obsadilo Dánské království. Třetí nejbezpečnější zemí je Rakousko, které se jako jediné z českých sousedů umístilo lépe než Česko samotné. V první desítce se pak dále objevuje ještě Nový Zéland, Portugalsko, Švýcarsko, Kanada, Japonsko a Slovinsko. 

Německo se umístilo na 16. místě, Polsko na 22. a Slovensko obsadilo až 24. pozici. V rámci průzkumu byla Evropa již tradičně vyhlášena nejmírumilovnějším kontinentem. 

Na konci žebříčku mezi nejméně bezpečnými státy se pak objevily zejména africké a blízkovýchodní země. Nejhůře je na tom Sýrie a Jižní Súdán. 

Jen sedm míst za poslední Sýrií se umístila Ukrajina, Rusko svého souseda předčilo o pět příček. Jde také o jediné evropské země, které se umístily mezi 20 nejméně bezpečnými státy. 

Podle zprávy expertů je pak svět o 0,53 procenta méně bezpečný než v předchozím roce. Dohromady 81 zemí ale vylepšilo své umístění v žebříčku. 

10 nejbezpečnějších zemí na světě - Foto:  Český rozhlas

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace