Zprávy → Svět2. listopadu  2016 v 10:00  

Česko musí zlepšit protikorupční opatření, vyzývá Rada Evropy. Chválí zákon o střetu zájmů

Rada Evropy vyzývá Česko, aby zlepšilo opatření proti korupci (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Rada Evropy vyzývá Česko, aby zlepšilo opatření proti korupci (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Česká republika by měla posílit opatření proti korupci u členů Parlamentu, soudců a státních zástupců. Vyzývá k tomu protikorupční skupina Rady Evropy. Ve své nejnovější zprávě také apeluje na české úřady, aby ještě více zprůhlednily legislativní proces a zavedly pravidla pro setkávání poslanců a senátorů s lobbisty.

Součástí 14 doporučení je i výzva k rozšíření majetkových přiznání českých zákonodárců a k jejich důslednější kontrole a vymáhání. 

V souvislosti s tím považuje protikorupční orgán Rady Evropy za krok správným směrem zpřísnění zákona o střetu zájmů, který projednává český Parlament. 

Štrasburská skupina by v Česku také ráda viděla transparentnější proces jmenování nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích státních zástupců. Na druhé straně ale vítá posílení jejich nezávislosti na vlivu politiků. 

Novelu zákona o střetu zájmů vrátili v polovině října senátoři do sněmovny. Podle horní komory má nabýt účinnosti až od září příštího roku, nikoliv od ledna. Přísnější pravidla by i tak měla začít platit ještě před volbami do sněmovny. 

Návrh označovaný jako „lex Babiš“ zakazuje budoucím ministrům vlastnit média. Jejich firmy by také nesměly žádat o dotace nebo se účastnit veřejných zakázek. Novela prošla v polovině září sněmovnou. Pro bylo 135 poslanců napříč téměř všemi stranami. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace