Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 20:38  

Chapecó se rozloučilo se svými fotbalisty. Smuteční ceremoniál sledovalo na 100 tisíc lidí

Lidé se na stadionu Chapecoense rozloučili s fotbalisty, kteří zahynuli při leteckém neštěstí - Foto:  Reuters

Lidé se na stadionu Chapecoense rozloučili s fotbalisty, kteří zahynuli při leteckém neštěstíFoto:  Reuters

Ani silný déšť neodradil na 100 tisíc truchlících v jihobrazilském městě Chapecó, aby se rozloučili s fotbalisty svého klubu Chapecoense. Ti společně s doprovodem a novináři zahynuli při pondělním leteckém neštěstí v Kolumbii. Po příletu rakví se nejdříve na letišti konal smuteční ceremoniál za přítomnosti brazilského prezidenta Michela Temera. Poté se kolona s rakvemi vydala na klubový fotbalový stadion Arena Condá. Tribuny tam zaplnilo přes 20 tisíc lidí.

V Chapecó se s oběťmi havárie rozloučilo na 100 tisíc lidí, což je více než polovina města. Ne všechny ale stadion dokázal pojmout, úřady před ním proto nechaly postavit velkoplošné obrazovky. 

Starosta města Luciano Buligon v projevu označil vytrvalý déšť, kvůli kterému musely být rakve zakryty igelitem, za boží slzy. Buligon si na pietu oblékl tričko kolumbijského týmu Atlético Nacional, se kterým se měli fotbalisté Chapecoense utkat. 

Na letiště i stadion nakonec dorazil prezident Temer, jehož účast nebyla před začátkem piety potvrzená. 

Čtěte také: Brazilské Chapeco se loučí s fotbalisty, kteří zahynuli při letecké katastrofě

Temer to vysvětlil jako nutné bezpečnostní opatření, za což si vysloužil kritiku od rodin obětí, které ho nařkly z nedostatečné úcty k mrtvým. 

Na vnější zdi stadionu Arena Condá byla smuteční černá výzdoba, uvnitř stadionu pak vlály vedle klubové zástavy také vlajky Brazílie a Kolumbie. Během piety se přečetla jména všech 71 obětí nehody a za každou byl vypuštěn jeden bílý balónek. 

Čtěte také: Chapecoense: zelenobílá pohádka skončila v troskách letadla

Poklonit se mrtvým přijel i prezident FIFA Gianni Infantino, který kvůli tomu zrušil cestu do Austrálie. 

Letadlo se 68 cestujícími a devíti členy posádky se zřítilo v pondělí pozdě večer místního času nedaleko kolumbijského Medellínu. Ze 77 lidí jich přežilo šest, tři fotbalisté, novinář a dva členové palubního personálu. Příčinou nehody byl zřejmě nedostatek paliva. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace