Zprávy → Svět1. října  2016 v 08:15  

Chráníte džihádisty v Sýrii, kritizuje USA ruský ministr Lavrov

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov - Foto: US Department of State, CC0 Public domain

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska John Kerry a Sergej LavrovFoto: US Department of State, CC0 Public domain

Spojené státy podle ruského ministra zahraničí chrání džihádisty v Sýrii. Sergej Lavrov v rozhovoru pro britskou BBC obvinil Washington z toho, že nerozlišuje radikální skupiny od tzv. umírněné opozice.

Lavrov kritizoval Spojené státy za to, že dosud nesplnili svůj slib a nerozlišují islamisty z Fronty dobytí Sýrie, známé dříve jako fronta an-Nusra, od umírněných skupin. 

Lavrov proto řekl, že Moskva má stále víc důvodů si myslet, že Washington chce Nusru ušetřit pro případ změny syrského režimu. 

To důrazně odmítl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner, podle kterého je to absurdní. Toner, ale zároveň připustil, že umírněné skupiny se kvůli sílící ofenzívě syrského režimu přidávají k radikálům jako je právě Nusra. 

Válka v Sýrii podle ruského podnikatelského listu RBK už ruskou vládu stála v přepočtu 22 miliard korun. List se odkazuje na zveřejněné údaje ministerstva obrany a ruské vlády. Hlavní část nákladů pak podle listu tvoří nálety bombardérů a střely s plochou dráhou letu. 

Autor:  Martin Balucha

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace