Zprávy → Svět12. září  2016 v 11:12  

Čína a Rusko zahájily společné námořní cvičení v Jihočínském moři, vzbudily tím vlnu kritiky

Jihočínské moře - Foto:  Google Maps

Jihočínské mořeFoto:  Google Maps

Námořnictva obou velmocí započala osmidenní vojenskou akci v pondělí. Oblast Jihočínského moře je přitom předmětem řady teritoriálních sporů, které Čína vede s dalšími asijskými zeměmi. Podle agentury AP cvičení dokazuje stupňující se spolupráci mezi čínskou a ruskou armádou.

Rusko-čínských manévrů se zúčastní hladinová plavidla, ponorky, obojživelná obrněná vozidla, vrtulníky a letadla startující z lodí. "Členové námořnictva obou zemí také budou provádět cvičení s ostrou palbou," sdělilo v neděli čínské ministerstvo obrany. Podle ruských médií bude do manévrů zapojeno 18 plavidel, 21 letounů a více než 250 příslušníků námořní pěchoty z obou stran. 

Simulovat se bude i obsazení ostrova
Mezi plavidly budou torpédoborce, křižníky, ruská bitevní loď či zásobovací lodě. Účastníci cvičení přitom budou plnit také obranné a záchranářské úkoly, dojít by mělo i na nácvik protiponorkových operací a simulované obsazení nepřátelského ostrova příslušníky námořní pěchoty obou stran. 

Čtěte také: Čína nemá podle soudu v Haagu nárok na ostrovy v Jihočínském moři

Cvičení se zúčastní torpédoborce, křižníky i zásobovací lodě (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Cvičení se zúčastní torpédoborce, křižníky i zásobovací lodě (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Snaha posílit strategické partnerství
Mluvčí čínského námořnictva Liang Jang oznámil, že je cvičení pouze rutinní záležitostí. Má především zdokonalit kooperaci obou námořnictev při společných operacích. „Cílem je upevnit a posílit strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem a prohloubit praktickou spolupráci mezi jejich armádami," dodal. Jde přitom už o páté cvičení, které obě země podnikly od roku 2012. 

Přestože Peking zdůrazňuje, že manévry nejsou namířeny proti žádnému konkrétnímu nepříteli, cvičení v Jihočínském moři vyvolalo vlnu kritiky. Čína v oblasti pokračuje v budování umělých ostrovů, zřizuje tady letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře odsuzují. 

„Existují i jiné oblasti, ve kterých se mohlo cvičení uskutečnit. Je to další ze série akcí, které opravdu nepodporují stabilitu v regionu, “
řekl americký admirál Scott Swift

Vleklé spory o území
Čína si nárokuje téměř celou oblast moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam. V červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu rozsáhlé čínské územní nároky v oblasti odmítl. Peking tak prohrál arbitrážní spor o oblasti Paracelských ostrovů, které mají strategický obchodní význam a kde se nachází bohatá naleziště nerostných surovin. Čínská vláda ale verdikt neuznala. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace