Zprávy → Svět22. listopadu  2016 v 13:17  

Čína rozšiřuje svůj vliv na Islandu. Buduje zde novou základnu pro pozorování polární záře

Polární záře - Foto:  Unsplash, CC0 Public domain

Polární zářeFoto:  Unsplash, CC0 Public domain

Čína posiluje svou mocenskou pozici na Islandu. Proto zde začala stavět vědeckou základnu, kde mají společně čínští a islandští vědci zkoumat polární záři. Peking se dlouhodobě snaží mít co nejlepší vztahy s Reykjavíkem.

Novou základnu budují Číňané v blízkosti polárního kruhu. Na místě už jsou první čínští vědci, kteří budou společně se svými islandskými kolegy zkoumat fenomén polární záře, tedy světelných úkazů ve vysoké atmosféře. Vědce nejen z těchto dvou zemí by měla základna přivítat už příští rok. 

Celý projekt financuje Čínský polární institut se sídlem v Šanghaji. Provozuje už čtyři polární stanice, tři v Antarktidě a jednu v Arktidě. Dispozici má také ledoborec Süe Lung. 

Čtěte také: Polární záře jsou vidět dále od pólů. Pomohli to zjistit pozorovatelé-amatéři

Čína se snaží posílit svůj vliv v této severské zemi, a to hned z několika důvodů. První je geopolitický a souvisí se stále rostoucími ambicemi Číny stát se skutečně světovou velmocí, která ovlivňuje dění v různých částech naší planety. 

Další je pak ekonomický. Změna podnebí totiž způsobila, že Arktida může být jednou z nejdůležitějších pokladnic přírodních zdrojů v příštích desetiletích. Podle amerických expertů se tak v Arktidě nachází asi 30 procent dosud neobjevených nalezišť zemního plynu a 15 procent ropy. 

Dobré vztahy od ekonomické krize 

Dobré vztahy s Islandem by se tak měly stát odrazovým můstkem pro výzkum těchto nalezišť. Proto se Peking v této zemi angažuje už několik let. Když totiž Island v roce 2008 doslova zdevastovala finanční krize, chopil se Peking příležitosti. V roce 2013 pak Island jako vůbec první evropská země podepsal s Čínou dohodu o volném obchodu. 

Reykjavík také podporoval Čínu v její snaze stát se pozorovatelem Arktické rady, což je seskupení zemí rozhodujících o této části planety. Patří do něj Rusko, Kanada, Dánsko, Švédsko a Norsko. Právě Norsko by sice bylo pro Čínu ideálnějším partnerem pro výzkum Arktidy, ale vztahy mezi Oslem a Pekingem prudce ochladly poté, co vězněný čínský aktivista a disident Liou Siao-po získal Nobelovu cenu míru. Proto se Čína orientovala na Island, kolem kterého by v budoucnu, v souvislosti s tajícími ledovci, mohla být vytvořena polární námořní cesta, která by snížila náklady na dopravu zboží až o třetinu.  

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace