Zprávy → Svět27. listopadu  2016 v 17:10  

Člověk v tísni opustil samozvanou doněckou republiku, se separatisty chce jednat po víkendu

I po stažení se ze samozvané Doněcké lidové republiky Člověk v tísni pomáhá v oblasti kontrolované povstalci z Luhansku - Foto: Roman Lunin

I po stažení se ze samozvané Doněcké lidové republiky Člověk v tísni pomáhá v oblasti kontrolované povstalci z LuhanskuFoto: Roman Lunin

Česká humanitární organizace Člověk v tísni uzavřela svou kancelář v samozvané Doněcké lidové republice. V Doněcku zůstali jen místní zaměstnanci. Z oblasti se stahuje poté, co jí místní úřady neprodloužily akreditaci. O tom, jestli bude moci dokončit svou pomoc lidem v bojových oblastech, chce organizace jednat se separatisty po víkendu.

„Všichni tři zaměstnanci – cizinci, kteří byli požádáni místními úřady o to, aby opustili území DNR, ho v sobotu ráno opustili, byli repatriováni,“ řekl Českému rozhlasu koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocian. 

„Příští týden budeme jednat o tom, co dál. Chtěli bychom rozdělanou práci alespoň nějak dokončit a lidé v Doněcku nás potřebují. Jak to dopadne, jak to bude probíhat, je teď velmi těžké odhadovat, nevíme,“ uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. 

Čtěte také: Člověk v tísni přišel o povolení působit v Doněcku. Podle Pánka je to porušení mezinárodního práva

„Naší snahou samozřejmě bude vyjednávat tak, abychom mohli dokončit přinejmenším předzimní distribuce pomoci pro potřebné lidi v Doněcku a v blízkém okolí, ideálně najít nějaký kompromis. Zima bude těžká zejména pro ty, kteří nemají práci,“ dodává Pánek. 

Člověk v tísni v Doněcku zajišťoval mimo jiné zásoby pitné vody a hygienické pomůcky. Po jeho odchodu v oblasti působí už jen Mezinárodní červený kříž. 

Letos Člověk v tísni pomohl na Ukrajině víc než půlmilionu lidí 

Poskytování potravinových poukázek v Selidovu v Doněcké oblasti - Foto: Roman Lunin

Poskytování potravinových poukázek v Selidovu v Doněcké oblastiFoto: Roman Lunin

Podle Člověka v tísni informovali zástupci východoukrajinských separatistů o odebrání akreditace pracovníky humanitární organizace v pátek dopoledne. Důvod, který je k odnětí povolení vedl, podle tiskové zprávy neuvedli. Zahraniční zaměstnance úřady vyzvaly, aby území ovládané separatisty opustili. 

Letos Člověk v tísni podle svých údajů distribuoval potravinovou pomoc téměř 470 tisicům lidí v oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední ukrajinské vlády. Další stovce tisíc lidí pomohla organizace s opravami obydlí a 95 tisícům umožnila přístup k pitné vodě a hygienickým pomůckám. 

Organizace na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku. 

Autor:  Iva Kestřánková,  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace