Zprávy → Svět26. listopadu  2016 v 22:23  

Člověk v tísni přišel o povolení působit v Doněcku. Podle Pánka je to porušení mezinárodního práva

Pracovníci Člověka v tísni museli během 24 hodin opustit území Doněcké lidové republiky (ilustrační foto) - Foto: Vít Pohanka

Pracovníci Člověka v tísni museli během 24 hodin opustit území Doněcké lidové republiky (ilustrační foto)Foto: Vít Pohanka

Česká organizace Člověk v tísni přišla o akreditaci nutnou pro působení v povstalecké Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny. V tiskové zprávě o tom informovala sama humanitární organizace, která v Doněcku distribuovala humanitární pomoc od listopadu roku 2014.

Podle Člověka v tísni informovali zástupci východoukrajinských separatistů o odebrání akreditace pracovníky humanitární organizace v pátek dopoledne. Důvod, který je k odnětí povolení vedl, podle tiskové zprávy neuvedli. 

Uzavřít se musela kancelář i sklady s humanitární pomocí. Všichni zahraniční spolupracovníci Člověka v tísni museli do 24 hodin opustit území mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky. 

„Od začátku našeho působení na východní Ukrajině pracujeme na obou stranách konfliktu a to i přesto, že nám to přináší značné problémy. Děláme to proto, že ctíme neutralitu a nezávislost humanitární pomoci,“ uvedl ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. 

Povstalci podle něj odepřením přístupu humanitární pomoci k lidem v nouzi, navíc před nadcházející zimou, porušili mezinárodní právo. 

Letos Člověk v tísni podle svých údajů distribuoval potravinovou pomoc téměř 470 tisicům lidí v oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední ukrajinské vlády. Další stovce tisíc lidí pomohla organizace s opravami obydlí a 95 tisícům umožnila přístup k pitné vodě a hygienickým pomůckám. 

Čtěte také: Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z centra Ostravy se ale přestěhoval

Člověk v tísni musel činnost v oblasti Doněcku přerušit už loni, kdy od července do října čekal na udělení akreditace. 

„Až dosud jsme plnili veškeré požadavky místních úřadů a pravidelně je o naší činnosti informovali. Žádné důvody pro neprodloužení akreditace nám oficiálně nebyly sděleny," uvedl koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocian. 

Člověk v tísni na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace