Zprávy → Svět5. října  2016 v 20:10  

Další ochlazení vztahů mezi USA a Ruskem: Rusko pozastavilo spolupráci s USA v jaderné energetice

Vladimir Putin (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Vladimir Putin (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Rusko pozastavilo spolupráci s USA při jaderném a energetickém výzkumu. Nařízení vydal předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. Jedná se o další oblast, ve které země přerušily spolupráci.

Smlouva o společném výzkumu v jaderné a energetické oblasti byla uzavřena v roce 2013. Rusko ji podle vládních informací pozastavilo v reakci na omezení, která americká strana zavedla na spolupráci v jaderné energetice. Tato omezení byla součástí sankcí, které Washington vyhlásil po ruské anexi Krymu předloni na jaře. 

Také ruská státní agentura Rosatom zároveň pozastavuje výzkumné projekty s ministerstvem energetiky Spojených států. Agentura s ministerstvem spolupracovala od roku 2010. Podle dostupných informací šlo hlavně o výzkum zaměřený na přeměnu vysoce obohaceného uranu z ruských výzkumných reaktorů na méně obohacené uranové palivo. O důvodu přerušení spolupráce se informace ruské vlády nezmiňují. 

Čtěte také: Putin pozastavil dohodu s Američany o likvidaci plutonia. Rusko se cítí ohroženo

Obě smlouvy jsou pouze pozastaveny, nejsou vypovězeny. Podle prohlášení ruské vlády se spolupráce může obnovit, „jakmile pro to bude důvod v kontextu celkových vztahů s USA“. 

Nejedná se o první oblast, ve které Rusko pozastavilo spolupráci se Spojenými státy. Už v v pondělí podepsal ruský prezident Vladimír Putin dekret o pozastavení platnosti smlouvy s USA o likvidaci plutonia. Příčinnou jsou podle Kremlu nepřátelské akce Washingtonu proti Rusku. Podle smlouvy z roku 2010 se USA a Rusko zavázali, že se zbaví 34 tun vysoce radioaktivního plutonia. To by stačilo k výrobě 17 tisíc jaderných bomb. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace