Zprávy → Svět23. listopadu  2016 v 17:00  

Další skandál korejské prezidentky: její kancelář koupila 350 pilulek viagry a přípravky proti stárnutí

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje čeká kvůli skandálům vyšetřování - Foto:  Reuters

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje čeká kvůli skandálům vyšetřováníFoto:  Reuters

Kancelář jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje ve středu potvrdila, že zakoupila 360 pilulek viagry a podobné léky, které nejsou na předpis. O koupi poprvé informovala opoziční zákonodárkyně, píše agentura AP. Informace přichází ve chvíli, kdy prezidentskou kanceláří zmítá závažný politický skandál.

Ačkoli incident rozpoutal vlnu kritiky na internetu, prezidentská kancelář tvrdí, že léky byly určeny zaměstnancům a poradcům prezidentky a měly sloužit k léčbě výškové nemoci během služebních cest do Ugandy, Etiopie a Keni, jejichž hlavní města leží v nadmořské výšce 1000 až 2400 metrů. 

Pilulky podle mluvčího prezidentky použity nebyly. Jihokorejští doktoři preventivně předepisují léky podobné viagře proti výškové nemoci, píše AP. 

Vše pro zaměstnance 

Podle kanceláře zákonodárkyně Kim Sang-hi prezidentská kancelář také zakoupila různé injekce proti únavě a přípravky proti stárnutí. Prezidentčin mluvčí to vysvětlil tím, že prezidentská kancelář kupuje léky všem zaměstnancům, včetně pracovníků bezpečnosti. 

Příhoda s modrými pilulkami, které jsou známé především jako přípravek na vylepšení erekce, představuje další odhalení v závažné politické kauze spojené s prezidentkou. Pak čelí obvinění, že nechala svou důvěrnici, aby se vměšovala do vládních záležitostí a obohatila se nezákonnými prostředky. 

Čtěte také: Přítelkyni jihokorejské prezidentky obvinili. Rezignaci hlavy státu požadují desítky tisíc demonstrantů

V současnosti se prezidentka obává, že ji v souvislosti s kauzou opozice a její vlastní strana zprostí úřadu. Kauza podle kritiků podkopává jihokorejskou demokracii. 

Jihokorejské státní zastupitelství v neděli obvinilo důvěrnici Čche Son-sil a dva prezidentčiny poradce, že přinutili různé firmy poslat desítky tisíc dolarů nadacím a firmám, které Čche vedla. Čche je rovněž obžalovaná z toho, že se vměšovala do státních záležitostí. 

Prokuratura je přesvědčena, že se Pak na trestné činnosti své důvěrnice a dlouholeté přítelkyně podílela. Prezidentská kancelář tvrdí, že to není pravda. Prezidentka již odmítla několik pokusů o výslech a říká, že se nechá vyslechnout pouze nezávislou speciální prokuraturou. 

Ve středu byli do prezidentské rezidence vysláni vyšetřovatelé, aby shromáždili dokumenty, které poslouží jako další důkazy v kauze, uvedla soulská prokuratura. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace