Zprávy → Svět23. října  2016 v 12:26  

Dekorativní koberečky naznačují, kdo je mezi Turky v kurzu. Prezident Erdogan je vyprodaný

Erdal drží koberec s podobiznou prvního tureckého prezidenta Ataturka - Foto: Jaromír Marek

Erdal drží koberec s podobiznou prvního tureckého prezidenta AtaturkaFoto: Jaromír Marek

Turecko zažívá po potlačeném puči dramatické období. Ve vězení skončily desítky tisíc lidí, jiní přišli o práci. Ankara tvrdí, že státní převrat zosnovali přívrženci duchovního Fethullaha. Věří tomu i většina Turků. Důvěřují totiž svému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, kterému roste oblíbenost. To vše je možné vyčíst i v malém obchodě s koberci v tureckém městě Gaziantep.

Obchod pana Erdala stojí na hlavní ulici starého bazaru. Od ostatních se liší na první pohled. Ve výkladní skříni a všude kolem ní visí nevelké a většinou černobílé koberečky s portréty duchovních a politických lídrů Turecka.  

 

Dekorativní koberečky jako barometr politické oblíbenosti?

Vložit na svůj web

Poptávka po Erdoganovi 

„Koberec s portrétem prezidenta Erdogana momentálně nemám, je vyprodaný. Po 15. červenci jej lidé vykoupili. Za měsíc jsem prodal více než tisíc kusů. To je dvojnásobek než obvykle. Po koberci s motivem s Erdogana je stále poptávka. Nové už jsou ve výrobě,“ říká prodejce Erdal. 

Vyrábět a prodávat koberce s politickými motivy začal před pětadvaceti lety. Nevyjadřuje to ale jeho politické přesvědčení ani názory, jen poptávku lidí. Na začátku to byla turecká vlajka, pak následoval zakladatel Turecka Atatürk a potom další a další. 

Dnes Erdal nabízí koberečky s dvěma desítkami tváří. Některé postavy turecké historie jsou stále žádané, o jiných by se dalo říci: Sejde z očí, zmizí z koberce. Takový byl například osud předchozího premiéra. 

Koberce jsou v nabídce většinou v černobílé variantě - Foto: Jaromír Marek

'Gülena už nemám' 

Hitem posledních let je současný prezident Erdogan. Ještě donedávna visel nade dveřmi kobercový portrét Fethullaha Gulena, dnes považovaného za strůjce pokusu o státní převrat. Ten už v nabídce není. 

„Ne, Gulena už nemám. Když se před třemi lety rozešel s prezidentem Erdoganem a začal vystupovat proti němu, lidé přestali Gulena kupovat, a tak jsem tyto koberce přestal vyrábět. Zásoby, které byly v obchodě, jsem spálil,“ vysvětluje. 

Navzdory všem politickým turbulencím se jedna tvář prodává stále. Jako jediná také hned v několika různých variantách a některé dokonce i v barvě - první turecký prezident Mustafa Kemal Ataturk.  

Pohled do obchodu s koberci - Foto: Jaromír Marek

Autor:  Jaromír Marek  (jma)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace